Marmaray ile Asya ve Avrupa denizin altında birleşiyor

marmaray
marmaray

Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki Jeopolitik önemini çeşitli projelerle taçlandıran İstanbul, bu özelliğini kullanarak yeni bir projeye daha kavuşuyor, Osmanlı dönemi padişahlarının hayali gerçekleşiyor. İki kıtayı İstanbul Boğazı‘nın altından raylı sistem ile birbirine bağlayacak olan Dünya’nın en derin batırma tüneline sahip Marmaray projesinde ilk deneme sürüşleri bugün yapılıyor! Yer altından çıkan tarihi zenginlikler ve eserler yüzünden bitmesi birkaç yıl daha ertelenen Marmaray projesinin ilk etabı olan Ayrılıkçeşme – Kazlıçeşme arası 29 Ekim 2013 tarihinde hizmet vermeye başlayacak. Toplam 3 etaptan oluşan projenin diğer iki etabı olan Kazlıçeşme – Halkalı ve Ayrılıkçeşme – Gebze arası ise modernize çalışmaları tamamandıktan sonra, tahminimce 2015 yılında açılacak.


Marmaray İstasyon Listesi
Marmaray İstasyon Listesi

İSTANBUL BOĞAZININ ALTINDAN ARABALARIN GEÇECEĞİ ZEYTİNBURNU – KADIKÖY AVRASYA TÜNELİ PROJESİ İÇİN TIKLAYINIZ

LONDRA VE PEKİN BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Proje tamamen bittiği zaman Asya ve Avrupa kıtalarının raylı ulaşım ağlarını birbirine bağlayacak. Yani Londra’dan Pekin’e kadar trenle gitmek mümkün olacak. Fakat gidilir mi bilinmez :) Gelin projeyi ana hatlarıyla biraz inceleyelim;

Marmara projesi 1387 metresi deniz altındaki tüp geçit tüneli olmak üzere toplam 76.3 kilometrelik dev bir güzergahı, yani İstanbul’un sahil şeridini, tamamen birbirine bağlayacak. 13 tanesi Avrupa yakasında, 28 tanesi Anadolu yakasında olmak üzere toplam 41 istasyondan oluşan dev güzergah, İstanbul’un iki yaka arası ulaşım sorununun büyük bir bölümünü çözecek.

Örneğin; vapurla bile yaklaşık 20 dakika süren Sirkeci – Üsküdar arası, Marmaray ile 4 dakikaya inecek. Marmaray trenleri İstanbul’un bir ucu olan Halkalı ve diğer ucu olan Kocaeli’nin ilçesi Gebze arası mesafeyi saatte tek yön 75.000 yolcu kapasiteli 440 tren ile 105 dakikada kat edecek.

Mevcutta çalışan Haydarpaşa – Gebze ve Sirkeci – Halkalı banliyö trenleri geçtiğimiz zamanlarda son seferlerini yaptılar. Çünkü bu güzergah Marmaray projesine dahil edilerek baştan aşağı yenilenecek. İstanbul’un en köhne ulaşım aracı olan banliyö trenleri, yerini modern ve lüks bir projeye devrediyor. Konuyla ilgili bir yazım için tıklayınız.

marmaray
marmaray

NERELERE UĞRAYACAK?

İstanbul’un güney sahil şeridi boyunca uzanan Marmaray projesi Halkalı‘dan yola çıkacak. Kazlıçeşme istasyonuna uğradıktan sonra yerin altına girerek Yenikapı‘ya ve ardından Sirkeci istasyonuna uğrayacak. İstanbul Boğazı‘nın altından geçerek Üsküdar istasyonuna ulaşacak ve Ayrılıkçeşme – İbrahimağa istasyonunda tekrar yüzeye çıkacak.

Yolculuğu boyunca Küçükçekmece, Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Üsküdar, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ve Gebze ilçelerinden geçerek bu bölgelerde yaşayan yoğun nüfusa hizmet verecek. Tabi Marmaray sadece bu ilçelere değil, raylı sistemin ulaştığı bütün ilçelere katkı sağlayacak. Çünkü İstanbul’un metro ve tramvayları Marmaray ile entegre edilecek. Marmaray İstanbul’un kemik ulaşım hattı olacak.

İşte Marmaray’ın istasyon listesi: Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeciİstanbul Boğazı – Üsküdar, Ayrılıkçeşme – İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Sürayya plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Gebze

MARMARAY PROJESİNİN MALİYETİ

BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve İstasyonlar): 3,3 Milyar Lira
CR1 işi (Banliyo Hatları İyileştirmesi): 1,042 Milyar €
CR2 (Demiryolu Araç Temini): 586 Milyon €
Müşavirlik Hizmeti: 264 Milyon Lira

Proje Jica-Japon Uluslararası İşbirliği Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma bankası ve Avrupa Yatırım bankası tarafından finanse edilmektedir.

NEDEN GECİKTİ?

İstanbul’un yeraltında kalan tarihi zenginliği, proje ile günyüzüne çıktı. Kazılar sonucu Yenikapı’da 4. yüzyıl döneminde şehrin en büyük limanı olan Theodosius Limanı gün yüzüne çıktı. Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı‘da yürütülen arkeolojik çalışmalar, projenin 4,5 yıl daha geç bitirilmesine sebep oldu.

Marmaray projesi, İstanbul’un müzelerine toplamda 11.000 adet bulgu ve eser, 36 tane gemi, liman, sur, tünel, kral mezarları ve 8.500 yıl öncesine ait (36-42 numara) bine yakın ayak izi kazandırdı. Eserler Yenikapı İstasyonuna inşa edilecek olan Arkeoloji Parkı‘nda sergilenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işletmesi tarafından yönetilecek olan Marmaray hattı, İstanbul’un en değerli ulaşım projesi olacak.

Tüm İstanbullulara hayırlı olsun!

İSTANBUL BOĞAZININ ALTINDAN ARABALARIN GEÇECEĞİ ZEYTİNBURNU – KADIKÖY AVRASYA TÜNELİ PROJESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum
  • avrupa yakasında olan duraklarda küçükçekmece ile halkalı arasında 1 durak gözüküyor soğuksu halkı olarak istasyonumuzu geri istiyoruz

  • Elestirinizi yaparken ondan bundan duyduklariniz ile degil kendi gözünüz ile gördüklerinizi ve düsüncelerinizi, Parti adı verilmeden bu Ülkeye bir şeyler yapılıyorsa ne mutlu bizlere.

  • zaten var olan demiryolu htlrı yenileni,son model trenler alındı oldu sana marmaray.tek yenilik tüp geçit
    yakında ıphonu da akp yaptı diyeceksiniz.2 yıl tren çalışmazmı arkadaş.

    • Haydarpaşa – Gebze ve Sirkeci – Halkalı banliyölerinin rezil halini hatırlamıyorsunuz herhalde, ya da kullanmadınız. Ülkemizdeki güzel gelişmeleri sırf Akp icraatı diye eleştiriyor olmanız çok ilginç.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.