Mirkelam ile birlikte ilk kez yeni albümünü dinledik

Fatih Özdemir - Mirkelam
Fatih Özdemir - Mirkelam

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Bumerang‘ın özel davetlisi olarak, 10 blogger ile birlikte Mirkelam‘ın yeni çıkacak olan albümünün tanıtımına katıldım. Yeni albümünün ilk tanıtımı olma özelliği taşıyan etkinlik, Galata SAE Enstitüsü‘nde gerçekleşti.


Gelecek hafta müzik piyasasına giriş yapacak olan Denizin Arka Yüzü albümünde Mirkelam, Türkiye’de yapılmayan bir konsept ile karşımıza çıkacak. Çünkü albüm baştan sona ayrılığa doğru uzanan bir hikaye eşliğinde ilerliyor. Şarkılar da bu hikayenin ritmine göre şekil alıyor.

Albümün ilk yarısındaki düşük ritim, albümün diğer yarısında yükselip yerini hareketli şarkılara devrediyor. En son şarkıda ise deliren bir adam karşımıza çıkıyor ve Ambulans şarkısıyla kopuyoruz :) Beni en çok etkileyen ise Muğla’da bir kasabada geçen hikayenin anlatıldığı bölüm oldu.

Albümün yapımında  Hadise’nin Stir me up şarkısını hazırlayan Belçikalı bir aranjörle çalışmışlar. Şarkıların alt yapıları çok iyi ve dile dolanacak cinsten.

Eski Mirkelam şarkılarının tadını da az buçuk veren ama daha sağlam altyapılarla gelen bu albümle, Mirkelam bir süre müzik listelerinde zirvede yerini alacak gibi görünüyor.

MÜZİKAL Mİ GELİYOR?

Mirkelam’ın bu albümdeki hedefi müzikal bir oyun oluşturmak. Şarkılarının zeminlerini Müzikal ritme göre hazırlayan Mirkelam, kafasında yapmayı planladığı müzikal oyunu konusunda da bizden destek bekliyor.

Mirkelam - Denizin Arka Yüzü Albüm Tanıtımı
Mirkelam – Denizin Arka Yüzü Albüm Tanıtımı

Tabi etkinlik boyunca sadece albümü konuşmadık :) Örneğin radyoculuk yaptığı yıllarda Tarkan ile ilk karşılaşması ve Burak Kut’a ilk albümünde 4 şarkı vermesi gibi birçok bilinmeyen anıları da anlattı. Hatta duymamanız gereken detaylarını da :)

Ayrıca albüm yapılmadan önce yaklaşık 2 yıl boyunca Büyükada‘da yaşamış. O günleri ‘Orada özgürsünüz. Ama size özgür diyecek ve buna tanıklık edecek kimse yok. O yüzden de özgürlüğün bir anlamı yok’ diyerek özetliyor. Adada yaşadıkları, albümünün yalnızlıkla başlamasından ve isminin ‘Denizin Arka Yüzü‘ olmasından az çok çıkarılabiliyor. Bu yüzden herkese böyle uzun bir kaçamak yapmasını tavsiye ediyor.

Çok eskiden Mirkelam ile tanışıp, ondan imzalı kartpostal aldığımı hatırlıyorum. O zaman çok gençti. Şimdi biraz yaşlanmış. Ama ruhu hala çok genç!

Dipnot: Müzik piyasasına dahil olmak isteyen gençler için açık bir çağrıda bulundu. Bu konuda hayalleriniz varsa Mirkelam’a ulaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü ‘Bana bu konuda kimse gelmiyor’ diye yakınıyor.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.