Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç görmediğiniz anları – 1927

Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç görmediğiniz anları – 1927

Mustafa Kemal Atatürk'ün hiç görmediğiniz anları - 1927 59

İngilizlerin British Pathé arşivini izlerken inanılmaz görüntülere denk gelmeye devam ediyorum. Biraz önce sizlere 1960’lı yıllardaki İstanbul‘u göstermiştim. Onu izlediğim sırada bir videoya daha denk geldim. O da ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç gündeme gelmemiş görüntüleriydi.

Video 1927 yılında çekilmiş. Cumhuriyetin ilanından yaklaşık 5 yıl sonra. O zamanın teknolojisinden dolayı videoda ses yok. Ankara ziyaretinden dönen Mustafa Kemal, teknede bir öğle yemeği veriyor ve bir yandan da sohbet ediyor. Halk, başkanını selamlamak için Boğaz’a akın etmiş. Teknelerle Atatürk’ün bulunduğu tekneyi kuşatmışlar. Kıyılarda da büyük bir kalabalık hakim. Atatürk ise elindeki mendiliyle halkı selamlıyor. Çevresindeki insanların çok rahat bir şekilde yanında tütün ürünleri tüketmesi de en ilginç detaylardan. Görüntüler Titanic’ten bir sahne gibi :) Siyah-Beyaz ve sessiz bir video olunca daha izlenesi ve merak uyandırıcı bir görüntü oluşturuyor.

Daha sonra saraya (zannediyorum ki Dolmabahçe) giriş yapıyor. Kapıda kendisini ilk önce kız kardeşi Makbule Hanım karşılıyor hızlıca koşarak elini öpüyor. Sonrasında ise askerler ve yerel kıyafetler giyinmiş kişiler bir geçit seromonisi yapıyor.

Bu kısacık video, cumhuriyetin ilanından sonraki İstanbul’un durumunu gözler önüne seriyor. Bunları İngiliz arşivlerinden bulup burda yayınlamak da ayrıca bir içler acısı durum… İzleyelim;

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

2 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;