Fozdemir Blog
Anasayfa > Vay Be Dedim > Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç görmediğiniz anları – 1927

Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç görmediğiniz anları – 1927

British Pathé arşivini izlerken inanılmaz görüntülere denk gelmeye devam ediyorum. İşte ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç gündeme gelmemiş görüntüleri

closeBu yazı 4 yıl 1 ay 24 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

İngilizlerin British Pathé arşivini izlerken inanılmaz görüntülere denk gelmeye devam ediyorum. Biraz önce sizlere 1960’lı yıllardaki İstanbul‘u göstermiştim. Onu izlediğim sırada bir videoya daha denk geldim. O da ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç gündeme gelmemiş görüntüleriydi.

Video 1927 yılında çekilmiş. Cumhuriyetin ilanından yaklaşık 5 yıl sonra. O zamanın teknolojisinden dolayı videoda ses yok. Ankara ziyaretinden dönen Mustafa Kemal, teknede bir öğle yemeği veriyor ve bir yandan da sohbet ediyor. Halk, başkanını selamlamak için Boğaz’a akın etmiş. Teknelerle Atatürk’ün bulunduğu tekneyi kuşatmışlar. Kıyılarda da büyük bir kalabalık hakim. Atatürk ise elindeki mendiliyle halkı selamlıyor. Çevresindeki insanların çok rahat bir şekilde yanında tütün ürünleri tüketmesi de en ilginç detaylardan. Görüntüler Titanic’ten bir sahne gibi :) Siyah-Beyaz ve sessiz bir video olunca daha izlenesi ve merak uyandırıcı bir görüntü oluşturuyor.

Daha sonra saraya (zannediyorum ki Dolmabahçe) giriş yapıyor. Kapıda kendisini ilk önce kız kardeşi Makbule Hanım karşılıyor hızlıca koşarak elini öpüyor. Sonrasında ise askerler ve yerel kıyafetler giyinmiş kişiler bir geçit seromonisi yapıyor.

Bu kısacık video, cumhuriyetin ilanından sonraki İstanbul’un durumunu gözler önüne seriyor. Bunları İngiliz arşivlerinden bulup burda yayınlamak da ayrıca bir içler acısı durum… İzleyelim;

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?