Ne oluyor bu çocuklara böyle? Bkz. Koton – Küçük Ağa

Ne oluyor bu çocuklara böyle? Bkz. Koton - Küçük Ağa 1

Yeni jenerasyon bomba gibi geliyor derler, 2000’den sonra doğan çocuklar artık büyüklerden daha da büyük. Biraz da şanslılar, çünkü teknolojinin tam ortasına doğdular. Tabi çoğumuz için bu durum bir şans değil. Çünkü teknolojiye bağlanan çocuklar sosyal yaşamdan tamamen kopmaya başladı.


Bu yazımda bahsedeceğim konu biraz daha zıt çocuklar. Yani yeni jenerasyonun bilgisayar başındaki versiyonları değil, tam aksine sosyal olan versiyonları… Onları günlük hayatta görmek pek sık rastlanılan bir şey değil. Kendilerini daha çok reklamlarda ve ekranlarda görüyoruz. Onları izleyen çocukların bilinçaltı ister istemez şekilleniyor ve onları rol model almaya başlıyorlar. İşte size vereceğim iki güzel örnek;

KOTON’UN JUNIOR PLAYBOYLARI

Geçtiğimiz haftalarda Koton ilginç bir reklam kampanyasına imza attı. Reklam filminde hırçın çocuk modelleri kullandı ve sloganlarla yeni bir Junior Playboy grubu yarattı.  Kampanya sosyal medyada yoğun tepkiye yol açtı. Reklam, kız çocuklarının küçük kadınlar gibi giydirmeye, erişkinler gibi birbirine kur yapmaya ve ”Bir beden büyük almayın. Seneye de giymem. Moda neyse onu giyerim”, “Okumaya başlamadan önce (kızlara) yazmayı öğrendi”  tarzı sloganlarla çocukları ailelerini zora sokacak olumsuz davranışlar sergilemeye teşvik etti. Türklerin geleneklerinden biri olan “el öpme ve alına koyma” kültürü, reklamda çok farklı kullanılıyor ve devrin değiştiğine işaret ediliyor.

Koton, reklamı büsbütün koruyarak söz konusu sakıncalı sloganları kaldırmayı tercih etti, ama o zehir bütün çocuklara aşılandı birkere… Billboardlarda, Televizyonlarda, İnternette… Çocukların erişebileceği her alana reklam veren Koton, onların bilinçaltlarına çoktan yerleşti.

https://www.youtube.com/watch?v=wzgzGJE9bf0

URFANIN KÜÇÜK AĞA’SI

Bir diğer örnek ise Emir Berke Zincidi. Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde küçük yaşta şöhreti yakalayan Emir Berke, daha sonra Küçük Ağa dizisinde boy göstermeye başladı. Mehmet Can karakterini canlandıran Emir Berke, dizide Urfa’nın en zengin ağası rolünde ve dedesi gibi büyük bir servete sahip. Çok küçük yaşta dizi sektörüne adım atan ve o zamandan beri psikolojik olarak olumsuz bir şekilde değişime uğrayan bu tatlı çocuk, yeni dizisi Küçük Ağa‘da da haddinden fazla değer görüyor. Bu da ister istemez onu şımarıklığa itiyor. Bunun farkına varan RTÜK, yayıncı kanala bugün 156 Bin TL ceza kesti.

RTÜK raporunda dizinin kahramanı Mehmet Can için, ‘yalancı güvenilmez, insanları kandıran, rüşvet veren, ailesine ve büyüklerine karşı gelen, kural tanımaz, başkalarının huzurunu hiçe sayan, özel hayatın gizliliğini umursamayan, sözünde durmayan intikam alan, gösterişi seven ve benzeri kötü özelliklere sahip bir çocuk’ profili çizdi.

Verdiğim bu iki örnek çocukların çok rahat erişebileceği iki ayrı segment, iki ayrı proje. İkisinde de çocukların psikolojisini değiştirmeye yönelik psikolojik gizli mesajlar ve bilinçaltı oyunları var. Eğer bunlara karşı sesimizi çıkarmazsak ve bunları desteklemeye devam edersek, yeni jenerasyon için daha çok “vah vah” deriz.

 

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.