Obama ile aynı kişiliğe sahip olmak – ENFJ Kişilik

Obama ile aynı kişiliğe sahip olmak - ENFJ Kişilik 1

Kişilik teorisine göre insanların 16 farklı kişilik özelliklerinden birini temsil ettiği belirtiliyor. Kişilik özellikleri 4 farklı kategoriye göre ölçülüyor ve bu kategoriler iki farklı karşıt ucu bünyesinde barındırıyor. Ortaya çıkan sonuç ise sizin kişilik tipinizi ortaya çıkarıyor. Ben de bugün kendi kişilik tipimi öğrendim ve çıkan sonuç oldukça ilgimi çekti :)


Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Fellow programına başvuru sürecimde 30.000 başvuru arasından yapılan elemelerle son 860 kişi arasına kalınca, bir diğer aşama için çeşitli kişilik testlerinden geçmeye başladık. Bu testlerden biri olan kişilik tipi tespitinin sonucunda; nüfusun sadece yüzde ikisini oluşturan ENFJ tipi önder kişiliğe (Dışa Dönük, Sezgisel, Duygusal-Hisleriyle Hareket Eden, Yargılayıcı) sahip olduğumu öğrendim.

Üstelik bu yüzde ikilik kesim arasında yalnız değilim. Barack Obama, Abraham Lincoln, Michael Jordan ve Abraham Maslow gibi birçok ünlü isim de ENFJ tipi kişiliğe sahipmiş. ABD Başkanlarının çoğunun bu kişilik tipine sahip olduğu söyleniyor.

ENFJ kişilikleri kısaca şöyle tanımlanıyor;

“ENFJler tutku ve karizma ile dolu doğuştan liderlerdir. Nüfusun yüzde ikisini oluşturan ENFJler, çoğu zaman diğerlerine ulaşan ve onlara başarmak ve dünyada iyi bir yer yapmak için ilham veren bizim politikacılarımız, koçlarımız ve öğretmenlerimizdir. Nüfuza sebep olan doğal bir güven ile ENFJler, gurura ve diğerlerini hem kendilerini hem de topluluklarını iyileştirmek için çalışmaya rehberlik etmekten kaynaklanan haza büyük atfederler. ” – http://www.16personalities.com/tr/enfj-kişiliği

İçimdeki potansiyeli daha da farkına varmamı sağlayan bu test sayesinde hayata bakış açım biraz daha değişti tabi :) Test boyunca sorulan sorular tamamen şekillerden oluşuyordu. İki şekil arasında seçim yapın tarzı anlamsız olduğunu düşündüğünüz sorular arasında nokta atışı yapan bu test gerçekten de muazzam.

Yapabileceğim meslekler ise şöyle sıralanmış (ne yalan söyleyeyim, birkaçı hariç çoğuna karşı -reklamcılık başta olmak üzere- eğilimim zaten var) : Aktör, reklamcılık, din adamı, desenci, vakıf uzmanı, şovmen, halkla ilişkiler uzmanı, psikolog, işveren uzmanı, satıcı, öğretmen veya profesör, ve yazar.

Çıkan sonuçlar gerçekten doğruya yakın. Eğer sizler de ölçtürmek istiyorsanız, bu testi yapan birçok şirket var. Özellikle internet üzerinde kişiliği ölçtüğü söylenen birçok kişilik testi var. Fakat hepsi doğru sonuçlar vermeyebilir. Eğer gerçekten kişiliğinizi merak ediyorsanız, bir uzman tarafından bu testi sonuçlandırmanız en doğrusu olacaktır.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

1 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.