Operadaki Hayalet müzikali Türkiye’de #ThePhantomOfTheOpera

Operadaki Hayalet müzikali Türkiye'de #ThePhantomOfTheOpera 1

Efsanevi İngiliz besteci Sir Andrew Lloyd Webber’in ölümsüz eseri The Phantom of the Opera, (Operadaki Hayalet) 7 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahneleniyor. Gişe rekorları kıran dünyaca ünlü 25 yıllık bir efsane olan bu şahane Broadway müzikalini geçtiğimiz Pazar günü ben de izleme fırsatı buldum.


Görsel efektlerin, dev prodüksiyonun ve efsanevi müziklerin bir araya geldiği müzikal; biz izleyenlere unutulmaz saatler yaşattı. Özellikle görselliğin bu kadar gerçekçi ve kusursuz oluşturulmuş olması beni büyüledi. Müzikleriyle de meşhur olan müzikal; Paris Operası’nda hayalet olarak tanınan, yüzü ileri derecede deforme olmuş bir müzik dâhisinin, yetenekli ve güzel Soprano Christine’e olan saplantılı aşkını konu alıyor. Fransız yazar Gaston Leroux’ın aynı adlı romanından uyarlanan müzikal kıskançlık, çılgınlık ve ihtirasın kesiştiği büyülü bir hikayeyi konu alıyor.

Gelmiş geçmiş en başarılı ve uzun soluklu müzikal olarak nitelendirilen The Phantom of the Opera, gişe hasılatıyla Titanic, E.T. ve Star Wars gibi filmleri geride bırakarak, dünyanın en çok gişe hasılatı yapan performansı olma unvanını elinde bulunduruyor. Efsanevi şarkılarıyla da akıllara kazınan Phantom of the Opera, albümüyle, İngiltere müzik tarihinde listelere bir numaradan giriş yapan tek müzikal olma özelliğini taşıyor. Albüm satışları dünya çapında 40 milyonu aşan müzikalin, içlerinde Tony ve Oliver Ödülleri de olmak üzere 50’den fazla tiyatro ve müzikal ödülü bulunuyor.

Oyuncular, teknik ekip ve orkestra da dahil olmak üzere 130 kişilik bir ekipten oluşan The Phantom of the Opera’nın her bir performansında; 230 kostüm, 281 mum, 14 şifonyer, 250 kg kuru buz ve 10 adet sis makinası kullanılmış. Ayrıca her bir performansta 22 sahne değişimi bulunuyor. Dekorun en önemli parçalarından biri olan 1 tonluk tamamı kristalden yapılma avize ise izleyicilere unutulmayacak bir deneyim yaşatıyor.

Dekorların Zorlu PSM’ye yerleştirilmesiyle ilgili hazırlanan bu video aslında bütün emeği açıklar nitelikte.

25 yılı aşan geçmişiyle dünya çapında 40 ülke, 110 şehirde, 65,000 performansla 80 milyonluk bir izleyici kitlesine sahip olan Operadaki Hayalet, dünya turneleri kapsamında 15’ten fazla dile çevrildi. Ve şimdi de 7 milyonluk bütçe harcamasıyla Türkiye’ye geldi. İstanbul Zorlu PSM’de sergilenmeye devam eden müzikali mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu fırsat Türkiye’ye çok nadir gelir.

Bu dev sahneyi izlediğinizde eminim ki bu zamana kadarki izlediğiniz tiyatrolara tiyatro demeyeceksiniz :) Özellikle Opera’ya ve müzikal tiyatroya ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir eser olduğunu söyleyebilirim.

Davetiye için Zorlu Center’a çok teşekkür ediyor, müzikalin biletlerinin Biletix üzerinden satıldığını da hatırlatmak istiyorum.

Yanıt Verin

2 yorum