Öyle Bir Geçer Zaman Ki’de büyük emek harcanıyor

Ayça Bingöl - Emir Berke Zincidi
Ayça Bingöl - Emir Berke Zincidi

Beni sıkı takip edenler Öyle Bir Geçer Zaman ki kadar övdüğüm başka bir dizi daha olmadığını çok iyi bilirler. Zannetmeyin ki dizi dramatik bir senaryoyla gönlümü kazandı. Tamam bunun etkisi de var ama filmin çekimleri için verilen emek bana karşı daha fazla cazip kılıyor diziyi.


Hoş ki “Öyle Bir Geçer Zaman ki’yi neden bu kadar övüyorsun arkadaş?” diyen bir kişi de henüz çıkmadı karşıma :) Eğer bir gün çıkarsa diye şimdiden cevaplayarak önlemimi aldım. Bu yazımda bu müthiş dizinin çekimlerinin ne kadar zahmetli ve ilginç olduğuna tanıklık edeceksiniz. Hatta duyduklarınıza çok şaşıracaksınız.

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin seti hakkında detaylı bilgiler ve yangın sahnesinin çekimiyle ilgili detaylar burada!

ZEYREK’İ KENDİ İMPARATORLUKLARINA ÇEVİRDİLER!

Ön çalışması 1 yıl süren dizinin çekimleri için İstanbul/Fatih’teki Zeyrek semti seçildi. 1967 İstanbul’unun tarihi dokusunu yansıtmak amacıyla; UNESCO’nun koruma altına aldığı Haliç kıyısında tarihi bir dokuya sahip olan Zeyrek, İBB Kudeb ve Kanal D işbirliğiyle baştan aşağıya yenilendi.

Bu yenileme çalışmaları içerisinde asfalt sokakların tekrar arnavut kaldırımıyla döşenmesi ve çevredeki pimapen takılı evlerin pencerelerinin ahşap çerçeveler ile değiştirilmesi bile vardı.

Çalışmalar sırasında toplam 51 ev boyandı ve 9 ev tekrar restore edildi. Çalışmalar için 2 ton boya kullanıldı ve 24 usta bu iş için görev aldı.

ARABALARDA O DÖNEMLERE AİT

Çekimlerde arabaların eski dönemlere ait olduğu gözünüze çarpmıştır mutlaka. Çekimler sırasında 100’ü aşkın 60’lı yıllara özgü otomobiller kullanıldı. Ayrıca yine döneme uygun olan 1 ambulans, 1 polis aracı, 1 belediye otobüsü ve cezaevi araçları kullanıldı.

DEKOR VE KOSTÜM ATÖLYELERİ KURULDU!

Dizi için iki dekor, bir kostüm atölyesi kuruldu. Kostüm atölyesinde 500’e yakın kıyafet dikildi, 2054 kıyafet satın alındı ve 2400 metre de kumaş kullanıldı.

ALİ KAPTAN İÇİN AMERİKA’DAN GEMİ!

Dizide gemici rolündeki Ali karakteri için gemi arayışına giren ekip, derin araştırmalar sonucunda Türkiye-Amerika seferi yapan gerçek bir yük gemisini getirtti. İlgili bakanlıktan izin alındı ve gemi Sarayburnu’na demirlendi. Sahneler ise bu limanda çekildi.

200 ÇOCUK ARASINDAN SEÇİLEN: EMİR BERKE!

Dizinin Osman karakteri için toplam 200 çocuk başvurmuş. Yapılan 3 deneme çekimlerinden sonra role 5,5 yaşındaki Emir Berke Zincidi uygun görülmüş. Küçük Osman’a özel dizide iki oyuncu koçu ve bir pedagog bulunuyor.

BOMBA ETKİSİ YARATAN YANGIN SAHNESİ İÇİN MÜTHİŞ PARA HARCANMIŞ!

13. ve 14. bölümlerde tüm Türkiye’yi konuşturan yangın sahnelerinin nasıl çekildiği izleyiciler tarafından merak konusu oldu.

Sırf bu sahne için Zeyrek’teki evin birebir kopyası yapıldı. Orijinal evler UNESCO’nun koruması altında olduğu için yangın sahneleri yapılan bu kopya evde çekildi.

Kopya evin yapımı için 4 Artı Çelik Firması 11 ton çelik kullandı. Kopya evin imalatı ve kurulumu 15 günde tamamlandı. Ve o meşhur yangın sahneleri toplam 3 günde çekildi.

Bu kadar emek verilen ve birçok hayat dersi veren bu dizi izlenmez de ne izlenir ? : )

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

14 yorum
 • yaaa artık pek güzeldeğil ben bu dizinin hastasıyım ama artık osman büyüdü aylin öldü berrin ahmet kavuştu tadı kalmadı yani bi beklentim yok diziden ://

 • Gerçektende film aşırı derece sevildi ve izlenme rekoru kırıyor…Bence her böümde birazdaha heyecanlı izleyiciye farklı tatlar tattırması gerekiyor .

 • Geçenlerde Mete ve Gruunun söylediği parçanın asıl sahipleri dün gece Beyaz show’daydı aynı şarkıyı söylediler gerçekten güzel ir şarkı grup o zamanların en iyilerinden…

 • Gerçekten dizi sözleri ve içeriği ile gerçketen insalara ders veriyor birşeyler öğreterek insanlar üzerinde bir etki bırakıyor bence izleyici sayısının fazlalığıda bundan dolayı kaynaklanıyor .

 • İzlememek Elde değil Ki zaten..
  Ayrıca Bne Bu Filmi İlk İzleidğimde Çok saçma Gelmişti.
  Fakat Bu filmde İnsanlara Birçok şey anlatlıo…Örneğin Cemileyi İzleyen kadınlara Cesaret Doğmuştur..

 • Geçenlerde gözüme çarpt ilgimi çekmemişti daha önce bi yarım saat kadar fln sonunu izledim gerçekten güzel bir dizi kullanılan kostüm dekor arabalar gerçekten harika oyucuları ve ekibi tebrik ederim

 • Normalde Dizi koılay kolay izlemem lakin bu dizi farklı olduğunu hissettirdi.Yanılmama çok sevindim.Herkesi bağladığı gibi osman da bağladı.
  Dizinin verilen emeğinden bir yana sevilmesinin sebebi bence anlatılanların bir çok ailede yaşnan sorunlar olmasıdır ki şahsımdan da böyle bir pay çıkmakta.Oyuncu seçimi 10 numara,herkes Aliden nefret ediyor işin muhtevası bir yana gerçekten rolünün hakkını veriyor.Hele yenge bir ayrı güze.bugun Bakalım neler olacak =)
  Ayrıca tasarımınız hoş imiş.Tebrikler.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.