PepsiCo ile Kapadokya gezisi ve Kayseri patates hasadı #PepsiCoHasatta

PepsiCo Patates Hasadı - Fatih Özdemir
PepsiCo Patates Hasadı - Fatih Özdemir

Geçtiğimiz haftasonu; Pepsi, Doritos, Lays, Ruffles, Cheetos, Yedigün, Fruko, Tamek, Rocco, Tropicana, Alaturka, Lipton Ice Tea ve daha günümüzde sıklıkla kullandığımız birçok markayı bünyesinde barındıran dünyanın en büyük gıda şirketi PepsiCo‘nun davetlisi olarak planlanan Kapadokya gezisine ve Kayseri’de patates hasadına katıldım.


PepsiCo Türkiye, etkinlik için ülkenin önde gelen lifestyle ve yemek ağırlıklı seçkin blog yazarlarını davet etti. PepsiCo Türkiye‘nin Kurumsal İletişim Müdürü Didem Şinik ve Agro Müdürü Cem Özyurt‘un da katıldığı etkinlikte PepsiCo‘nun Türkiye‘de gerçekleştirdiği mevcut projelerden ve hayata geçirmek istedikleri yeni projelerden de bahsedildi.

Bu müthiş etkinlikten bahsetmeden önce ismini duyduğunuzda sadece Pepsi‘yi çağrıştıran, ama esasında birçok markayı bünyesinde barındıran PepsiCo hakkında kısaca özet bir bilgi vermek istiyorum.

PepsiCo, 1965 yılında Pepsi Cola ve Frito Lay’ın birleşmesi ile kurulmuş. 1998 yılında dünyanın en büyük taze meyve suyu üretim ve pazarlama şirketi olan Tropicana’yı satın aldıktan sonra, 2001 yılında sporcu içeceği olarak bilinen Gatorade ve çeşitli pirinçli çerezler, meyveli ve yulaf ezmeli barlar üreten Quaker firmasıyla birleşmiş. Yani günümüzde vazgeçemediğimiz o cips ve kolaların çoğu PepsiCo‘nun alt markası olarak hizmet veriyor.

HER ŞEY PATATES ÜZERİNE

İstanbul Atatürk Havalimanı‘ndan Kayseri‘ye indikten sonra en sevdiğim yiyecek olan patates ile bu derece haşır-neşir olacağımı tahmin etmiyordum :) Bizi Kayseri Havalimanı‘ndan Kapadokya‘da kalacağımız otele götüren araçta sırasıyla önümüze gelen Lays, Doritos, Ruffles ve diğer ürünlerin yanında verilen Pepsi‘ler etkinliğin ne denli keyifli olacağının sinyalini de veriyordu aslında :)

Kaldığımız, son derece lüks olan otelin odasında da durum farklı değildi. Zaten normalde bile bağımlılık yapan ürünlere sahip olan PepsiCo‘nun daha önceden duymadığım müthiş ürünlerini de bu etkinlik sayesinde keşfetme fırsatı buldum. Mesela Alaturka kurabiyeleri ve Tropicana meyvesuları aşırı bağımlılık yaptı :D

Etkinliğin konferans bölümündeki ilk aşaması PepsiCo‘yu genel olarak tanımamız üzerineydi. Sonrasında ise ünlü gastronomi uzmanı Vedat Başaran‘dan, hayatımızın vazgeçilmez lezzeti olan patatesin tarihçesini dinledik. Bu bölümde aldığım en ilginç not ise şuydu;

VEDAT BAŞARAN İLE WORKSHOP

PepsiCo Patates Hasadı - 4
PepsiCo Patates Hasadı – 4

Konferansları aştıktan sonra etkinliğin en renkli kısımları olan uygulamalara geldik. Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi bize sarı sarı önlükleri giydirdiler, önümüze de sınırsız sos malzemelerini koydular. Amaç PepsiCo‘nun marka cipslerine en çok yakışan sosu hazırlamaktı. Biz tabi önümüzde ne bulduysak karışıma ekledik. Ama lezzeti fena olmadı. Sonuç olarak cipsini kapıp yaptığım sosu tadan herkes ortaya çıkardığım lezzetten oldukça memnun kaldı :) Vedat Başaran dahil…

Workshop’tan sonra katıldığımız yemekteki en ilginç yemek ise benim deyimimle ‘Ruffles usulü Çentik Kebabı’ oldu. Ruffles’in üzerine konulan et parçaçıkları ile yapılan etkinliğe özel yemek, bizi oldukça şaşırttı. Sanırım dünyada da ilk kez biz böyle birşey yeme fırsatı bulduk :)

TÜRKİYE’NİN DOĞAL KÜLTÜRÜ: KAPADOKYA

Etkinliğin asıl amacı Ruffles ve Lays‘ın Türkiye‘de üretilen patateslerinin hasadına katılmaktı aslında. Ama bunun yanına eklenen Kapadokya turu ve Türk Gecesi eğlencesi etkinliği inanılmaz derecede cazip kılmıştı.

PepsiCo Patates Hasadı - Fatih Özdemir
PepsiCo Patates Hasadı – Fatih Özdemir

Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan Peri Bacaları bana pek hayırlı gelmedi aslında. Kayseri‘nin de Nevşehir‘in de havası, anlık değişim yüzünden beni mahvetti. Tüflü arazi alerjik bir etki yarattı üzerimde, ardından da grip…

Her ne kadar elimde mendille çıktığım ilk keşfim olsa da, Kapadokya‘yı ilk kez görme fırsatı elde ettim. Benim gibi gezgine hastalık işlemez tabi :) Her ne olursa olsun direnerek, etkinliklerden alabileceğim keyfin en yükseğini aldım.

Kapadokya’yı biz genelde balonlarla özdeşleştirmiştik. Fakat gittiğimde olayın öyle olmadığını gördüm. Balonlar sadece sabah güneş doğarken meydana çıkıyor. Daha sonraları, gün içerisinde gördüm desem yalan olur.

ÇÖMLEKÇİ HANIM: ÇOK OKUYAN ÇOK GEZEN

Gezi boyunca sorulan sorulara anında verdiği doğru cevaplarla rehberimizi kızdıran değerli blog yazarı arkadaşım Sevil Mert‘e – siz onu daha çok Çok Okuyan Çok Gezen olarak biliyorsunuz – çömlekçi ziyaretimiz sırasında çömlek yapma cezası verdik :) Dünyanın çoğu ülkesini gezip gören birisi olduğu için bu deneyim onun için ceza değil büyük bir keyifti aslında. Öyle olacak ki o anlar bizim için kahkaha dolu bir stand-up şovuna dönüştü. Özellikle çömlek ustamızın espri kabiliyeti, hepimizi gülmekten yerle bir etti :)

O anlara az da olsa tanıklık etmeniz için sizlere bir video hazırladık;


Yorgun ve neşeli geçen bir günün ardından katıldığımız Türk Gecesi organizasyonu, o yorgunluğu üzerimizden çekip aldı denebilir. Daha çok turistlerin katıldığı etkinlikte bizi şaşırtan çok ilginç şeyler de yaşandı. En önemlisi de bütün ekip çılgınlar gibi eğlendi.

Gecenin en çok konuşulan olayı ise peşimden ayrılmayarak bana ilginç dans figürleri öğretmeye çalışan teyze oldu :D Mevzubahis teyzemiz özellikle de bir ara çalan ‘Hey Sexy Lady‘ şarkısındaki performansı ile göz doldurdu :)

SABAH 5’TE HASAT…

PepsiCo Patates Hasadı
PepsiCo Patates Hasadı

Yorucu bir günün ardından, programda yer alan patates hasadı için sabah 5’te kalkacağımız da müjdelendi. Yaklaşık 2-3 saatlik uykuyla ayakta duran ekip, buna rağmen bütün enerjisiyle tulumlarını giyerek Kayseri Develi‘deki tarla kahvaltısına ve ardından da patates hasadına katıldı. Sürdürülebilir Tarım konusunda yaptıkları faaliyetlerden de bahseden PepsiCo, Türkiye’deki cipslerin çoğunun Türkiye‘de hasat edilen patateslerden yapıldığına da dikkat çekiyor.

Ayrıca tarlada ilgi gören en değişik patates çeşidi de koyu pembe rengiyle herkesin gönlünü kazanan Lady Rosetta oldu.

Bize muhteşem bir haftasonu yaşatan PepsiCo Türkiye‘ye böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı ve beni de davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Eğer etkinlik hakkında daha geniş bilgi edinmek isterseniz #PepsiCoHasatta etiketiyle sosyal medyada paylaşılanlara bakabilirsiniz.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.