Popüler Blog yazarı olmak…

Popüler Blog yazarı olmak... 1

Ne kadar çirkin bir ifade değil mi? Merak etmeyin, ego patlaması yaşamış bir halde popüler blog yazarlığını anlatmayacağım size. Zaten öyle bişi de yok.


Popüler Blog yazarı diye bir şey mi olur yahu? Bloglar herkese hitap eden şeyler değildir ki popülerlik kavramı olsun. Blog bir kişinin ilgi alanlarını daha fazla kişiye ulaştırması, bir olay karşısında kamuoyu oluşturması ve sesini duyurmasını sağlayan platformlardır. İlgi alanına göre takipçi edinirler ki bu konu çok önemlidir.

Örneğin caz müziği seven ve bu konuda deneyimlerini meraklılarıyla paylaşmak isteyen bir adamın takipçi kitlesi çok niş olur ve sadece o müziğe ilgi duyan kişiler takip eder. Haliyle çok az takipçisi olacaktır ki bu onun başarısızlığını göstermez hiçbir zaman. Yazdığı içerikler oldukça değerli olsa bile onu takipçi sayısıyla değerlendireceğiniz için “popüler değil” damgasını vuracaksınız. Ama bu onu elbette ki hak etmiyor.

Peki popüler blog nasıl olur, hemen bahsedeyim. Hepimizin kendimize özgü ilgi alanları vardır. Ama genellikle insanlar komik şeylerden, hayattan kesitlerden vs. oldukça hoşlanır. Ben zannetmiyorum ki “ben gülmek istemiyorum” diye sürekli dram dolu yazılar okumaya çalışan biri olsun. Mutlaka hepimiz komik içeriklere göz atıyoruz. Hal böyle olunca, sürekli komik paylaşımlar yapan bir blog yazarı elbette geniş bir takipçi kitlesi elde edecektir. Bu da az önceki “takipçi sayısına göre popülerlik” kavramına girecektir. Yani sokaktan geçen her insan komik şeylere ilgi duyacağı için bu tür blogların takipçisi fazla olacaktır. Bu sizce onun popüler olduğunu mu gösterir? Bence evet, çünkü hepimiz düz mantık düşünüyoruz ve kim fazla takip ediliyorsa o popülerdir diyoruz. Ama blog yazarlığında bana göre böyle bir şey yoktur.

Tabi tek blog yazarlığı değil, normal kitap yazanlara da aynı gözle bakıyoruz. “Popüler yazar” olarak tabir edilen herkesin kitabı yok satıyor. Niye? Çünkü içinde mutlaka bir aşk hikayesi vardır.

Özetlersek sandığınız gibi popüler blog yazarı değil, popüler kültür içerikleri yazan blog yazarı vardır. Bu ince ayrımı kaçırmayalım ve lütfen bloglara bu şekilde yaklaşalım. Yoksa blog yazmaya yeni başlayacak olan herkes sürekli popüler konulara değinecek ve bir zaman sonra ortada takip edebileceğimiz kaliteli içerik üreten blog kalmayacak.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum
  • Bana göre popüler blog yazarı olmak, blog açmadan önce koymuş olduğu hedefleri yerine getirebilen ve ziyaretçilerini mutlu eden herkes popüler yazarıdır. Eğer genel bir blog açtıysak içeriğimizi ona göre, kişisel bir blog açtıysak da gidip teknoloji ürünlerini tanıtmayan ve kişisel blog dediği gibi kişisel yazılarını da yazan bloga ben popüler blog derim. Takipçi falan benim için sonra gelir. Ben de yeni kişisel blog açtım, kendime hedef ve çizgi koydum. O hedef ve çizgiden dışarı çıkmak asla ama asla istemiyorum. İnşallah böyle de devam eder :)

  • Buna şöyle bir ilave yapayım; blog okuyuculuğu yaparken webmaster kimliğinizi bir kenara bırakın (öyleyseniz). Domain ve altyapıyı önemsemediğiniz takdirde; blogspot üzerinde inanılmaz cevherler olduğunu göreceksiniz. Herkes kendi dünyasında yıldızdır, önemli olan kendi dünyanıza hitap eden yazarları bulabilmek. Yoksa her blog popülerdir, kendi içerisinde.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.