Popüler Blog yazarı olmak…

Popüler Blog yazarı olmak…

Ne kadar çirkin bir ifade değil mi? Merak etmeyin, ego patlaması yaşamış bir halde popüler blog yazarlığını anlatmayacağım size. Zaten öyle bişi de yok.

Popüler Blog yazarı diye bir şey mi olur yahu? Bloglar herkese hitap eden şeyler değildir ki popülerlik kavramı olsun. Blog bir kişinin ilgi alanlarını daha fazla kişiye ulaştırması, bir olay karşısında kamuoyu oluşturması ve sesini duyurmasını sağlayan platformlardır. İlgi alanına göre takipçi edinirler ki bu konu çok önemlidir.

Örneğin caz müziği seven ve bu konuda deneyimlerini meraklılarıyla paylaşmak isteyen bir adamın takipçi kitlesi çok niş olur ve sadece o müziğe ilgi duyan kişiler takip eder. Haliyle çok az takipçisi olacaktır ki bu onun başarısızlığını göstermez hiçbir zaman. Yazdığı içerikler oldukça değerli olsa bile onu takipçi sayısıyla değerlendireceğiniz için “popüler değil” damgasını vuracaksınız. Ama bu onu elbette ki hak etmiyor.

Peki popüler blog nasıl olur, hemen bahsedeyim. Hepimizin kendimize özgü ilgi alanları vardır. Ama genellikle insanlar komik şeylerden, hayattan kesitlerden vs. oldukça hoşlanır. Ben zannetmiyorum ki “ben gülmek istemiyorum” diye sürekli dram dolu yazılar okumaya çalışan biri olsun. Mutlaka hepimiz komik içeriklere göz atıyoruz. Hal böyle olunca, sürekli komik paylaşımlar yapan bir blog yazarı elbette geniş bir takipçi kitlesi elde edecektir. Bu da az önceki “takipçi sayısına göre popülerlik” kavramına girecektir. Yani sokaktan geçen her insan komik şeylere ilgi duyacağı için bu tür blogların takipçisi fazla olacaktır. Bu sizce onun popüler olduğunu mu gösterir? Bence evet, çünkü hepimiz düz mantık düşünüyoruz ve kim fazla takip ediliyorsa o popülerdir diyoruz. Ama blog yazarlığında bana göre böyle bir şey yoktur.

Tabi tek blog yazarlığı değil, normal kitap yazanlara da aynı gözle bakıyoruz. “Popüler yazar” olarak tabir edilen herkesin kitabı yok satıyor. Niye? Çünkü içinde mutlaka bir aşk hikayesi vardır.

Özetlersek sandığınız gibi popüler blog yazarı değil, popüler kültür içerikleri yazan blog yazarı vardır. Bu ince ayrımı kaçırmayalım ve lütfen bloglara bu şekilde yaklaşalım. Yoksa blog yazmaya yeni başlayacak olan herkes sürekli popüler konulara değinecek ve bir zaman sonra ortada takip edebileceğimiz kaliteli içerik üreten blog kalmayacak.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;