Fozdemir Blog
Anasayfa > Gezdim Gördüm > Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un en sıradışı müzesi!

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un en sıradışı müzesi!

İnteraktif bir gezi deneyimi ve eğlenceli saatler yaşatmayı başaran Rahmi Koç Müzesi’nde gezerken öğreniyorsunuz.

closeBu yazı 7 yıl 6 ay 28 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Müze ifadesi genel olarak halkımızda sıkıcı eserlerin bulunduğu yerler olarak görülüyor. Bunu Türk’lerden çok gelen turistlerin müzelerimizi daha fazla gezmesinden anlayabiliyoruz.

Fakat eskiden iki kere daha gitmiş olduğum Rahmi Koç Müzesi sıradan müzeler gibi değil. İstanbul’un bana göre en iyi müzesi diyebileceğim bu müzenin içerisinde sıkıcı eserler yok. İnteraktif bir gezi deneyimi ve eğlenceli saatler yaşatmayı başaran Rahmi Koç Müzesi’nde gezerken öğreniyorsunuz.

Sanayinin daha ağır bastığı müzede sergilenen şeyler sizi görünce harekete geçiyor veya siz tuşuna basarak harekete geçiriyorsunuz. Hatta bazı bölümlerine tek başınıza girdiğinizde eserlerin aniden çalışmasından ötürü korkabilirsiniz de : )

Tarihi Lengerhane Binası’nda Denizcilik, Havacılık, Demiryolu, Buharlı Makineler, Bilimsel Aletler, İletişim Aletleri, Objeler/Oyuncaklar, Film e Baskı Koleksiyonları, Maket ve Modeller bulunuyor.

Müzenin ana giriş binası olan Tarihi Hasköy Tersanesi’nde ise Karayolu, Denizcilik, Raylı Ulaşım, Buharlı ve Dizel Makikneler, Tarım, Zeytinyağı Fabrikası, Rahmi Koç Galerisi, Atatürk Koleksiyonu, Motosikletler/Bisikletler/At Arabaları/Kağnılar, Dene-Öğren, Ne-Nasıl Çalışır?, Su altu bölümü ve nostaljik dükkanlar bulunuyor.

Bunların haricinde müzenin açıkhava bölümü de bulunuyor. Burasını da ziyaret etmek bir hayli keyifli…

DERSLER MÜZEDE

Rahmi Koç Müzesi’nin başlattığı güzel bir proje olan Dersler Müzede projesi, çocukları hedeflemiş. Fakat öyle eğlenceli ve eğitici şeyler bulunuyor ki büyüklerinde yakından ilgisini çekiyor. Şahsen müzede en çok eğlendiğim bölümlerden birisi.

GÖRÜNMEZ MÜZİSYENLER

İstanbul’a gelen Görünmez Müzisyenler sergisi de geçici olarak Rahmi Koç Müzesi’nde bulunuyor. Bu bölümde tarihi, eski ama hala çalışan önemli müzik aletleri var. Ve bunların özelliği ise başında müzisyen olmadan çalabiliyor : ) Nasıl yani demeyin. Ayrıntısını gidin görün. Fakat bunun geçici bir sergi olduğunu belirtmekte fayda var.

NASIL GİDİLİR?

47  Eminönü – Yeşilpınar, 47E Eminönü – Binevler, 47Ç Eminönü – Güzeltepe, 47N Eminönü – Nur Sitesi, 54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy, 54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim, 36T  Taksim – Cebeci otobüs hatlarının Kırmızı Minare durağında ve Metrobüs’ün Halıcıoğlu durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – Istanbul/Türkiye

Tel: +90 (0)212 369 66 00

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

7 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?