Ruslana: İstanbul benim için zaferimin sembolü oldu / TR-EN

Ruslana
Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Fozdemir‘de Eurovision birincileriyle gerçekleştirdiğim röportajlara kaldığım yerden devam ediyorum. Norveç’e birincilik kazandıran genç kemancı Alexander Rybak ile yaptığım röportajın ardından, Röportaj serüvenine yeni bir isim daha ekledim.

2003 yılında Sertab Erener’in ülkemize kazandırdığı birinciliğin ardından 2004 yılında İstanbul Zeytinburnu Abdi İpekçi Arena‘da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması‘nı Ukrayna adına yarışarak kazanan Ruslana ile yaptığım röportajda onun hakkında bir çok bilgiyi edinebileceksiniz.

İstanbul‘daki yarışmada vahşi bir dans eşliğinde seslendirdiği “Wild Dances” şarkısıyla 280 puan alarak birincilik elde eden Ruslana, yeni tarzı ile de çok konuşulacağa benziyor. Bu yıl Türkiye‘de de konser vereceğinin müjdesini veren güzel şarkıcı, röportajda İstanbul hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

İngilizce > Ukraynaca > İngilizce > Türkçe süreçleri yaşayan röportajın çevirisi benim için oldukça zordu. Bundan dolayı yaşanan anlam kayıpları veya hatalar için şimdiden özür diler, önerilerinizi beklerim.

Fatih Özdemir – Interviewer/ Merhaba Ruslana! İstanbul’daki Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazandığından beri çok meşhur biri oldun. Ben de seni bu yarışmadan sonra tanıdım. O gece müthiştin. İstanbul’u beğendin mi?

Hi, Ruslana! You’ve been a famous since you won The Eurovision Song Contest in Istanbul, our country. I have known after this contest too. You were awesome in that night. Did you like to Istanbul?

RuslanaKesinlikle! İstanbul benim için zaferin sembolü gibi oldu.

Absolutely! Istanbul became a symbol of the victory for me

Fatih Özdemir – InterviewerMetropol şehrimiz, İstanbul hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaşabilir misin?

Can you tell us your feelings about our metropolitan city?

RuslanaNerede olursa olsun, dolaştığın şehrin caddeleri kendine has tarifi imkansız izlenimlere sahiptir. Bu büyük ihtimalle çoğu artistin ve yazarın çalışma karakterlerini etkilemiştir. Bana kalırsa ben bu duyguları şehrin sahillerinde yürüdüğüm zaman bile aşırı derecede hissediyorum. İstanbul, 16 milyonluk nüfusa rağmen sessizliğe ve çok özel bir ambiyansa sahip. İstanbul geçmişin, büyüklüğün ve ihtişamın bir arada bulunduğu bir yer.

Wherever you wander its streets, the city has a special and indescribable feeling. This is probably why its character has influenced the work of so many artists and writers. I personally feel this emotion even more strongly when walking its shores. It has a very special light and feeling of quietness despite its 16 million people. Istanbul is one of those cities where you can feel history, splendor, and greatness.

Fatih Özdemir – InterviewerBize Eurovision Şarkı Yarışması sürecinden bahsedebilir misiniz? Ülkende nasıl bir eleme oldu. Hangi aşamalardan geçtiniz?

Could you tell us the Eurovision Song Contest process? How were you elected in your country? Which stages did you go though?

Ruslana / 2004 yılında, Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkem Ukrayna‘yı temsil etmek için NTU tarafından yapılan ulusal seçimlerdeydim. Seçimlerden önce zafere ulaşacak en favori aday olarak gösteriliyordum. 2004’deki Eurovision Şarkı Yarışmada kendi bestelediğim şarkımla yer aldım. Ve şarkım “Wild Dances” 280 puan alarak yarışmayı kazandı.

“Wild Dances” şarkım kendisiyle aynı ismi taşıyan albümümde yer aldı. Albüm Ukrayna’nın en çok satanları arasında yer aldı. Şarkının bir bölümü İngilizce, bir bölümü ise Ukraynaca seslendirildi. Performans modern olarak tarif edilse de; içindeki ritimler ve danslar Ukrayna’nın etnik müziği üzerine kurulmuştu. Etnik dans ve Rock müziğinin karışımıydı.

I was internally chosen by the NTU to represent Ukraine at the Eurovision Song Contest 2004. Before the contest, I was a hot favorite for victory by the bookmakers. At the Eurovision Song Contest 2004, I have performed the myself­composed song, “Wild Dances” and won the contest receiving 280 points.

“Wild Dances” was taken from her best­selling album of the same name, which was the first ever to go platinum in Ukraine. The song, sung partly in Ukrainian and partly in English, is described as a modern take on traditional Ukrainian ethnic music based on ancient rhythms and dances, mixing rock with ethnic dance music.

RUSLANA – WILD DANCES IN ISTANBUL

Fatih Özdemir – InterviewerSenin ateşli gösterin çok vahşiydi. Ve o çok özenilmiş bir işti. Bize çabalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Your show with fire was so wild. And, it was elaborated. Can you tell us your endeavoring?

RuslanaTasarımcılar, dansçılar, müzisyenler ve sanatçılardan oluşan ekibimizle birlikte; uhrevi bir ortam üzerinde melodileri, dinamik ritimleri, renkleri ve hareketleri birleştirerek kendi sahne şovumuzu yarattım. Biraz vahşiydi. Biraz da enerjik. Zor bir işti. Işık ve mikrofonlardan, müzik ve muhteşem danslara kadar birçok insan bu gösteriyi yaratmak için çalıştı.

Together with a team of artists, designers, dancers and musicians, I have created my live show with a mythical atmosphere where melodies, dynamic rhythms, colors, and movement collide to create otherworldly. Something wild. Something Energetic. It’s just a hard work of many people who made this show together with me from the lights and microphones till the music hits and amazing dances.

Fatih Özdemir – Interviewer Senin Eurovision’a katıldığın yıl kazanabilir dediğin isimler var mıydı? Bizim o yılki temsilcimiz Athena hakkında ne düşünüyorsun? Ve de Sertab Erener?

In your Eurovision year, was there any who you thought would become the winner? What did you think about Athena, our singer? And, our winner Sertab Erener?

RuslanaBenim yarışmayı kazandığım yıl, Goran Bregović‘in ilk sıraya yerleşmesi muhtemeldi. Athena‘ya gelince, onlar Ska Punk’tı (Rock ve Punk karışımı bir müzik tarzı). Ve ben onların müziğini beğendim. Özellikle artık ben de yeni saç stilimle bir parça Punkçı oldum :)

Sertab Erener çok muhteşem bir sanatçı ve güzel bir kadın. 2005 Eurovision Yarışması’nın açılışında onunla birlikte sahne almıştım.

Goran Bregović was possible to take first place in my year. As for Athena band, they are ska and punk and I like this music. Especially now when I am also a little bit punk with my new shaven hairstyle :)
Sertab Erener is amazing singer and beautiful women. I have performed with her during the Eurovision 2005 opening.

Ruslana Banner
Ruslana

Fatih Özdemir – Interviewer  Ben en farklı Eurovision gecesinin İstanbul’da yapıldığına inanıyorum. O gece hakkındaki hislerini bize söyleyebilir misin?

I believe the most different show was in Istanbul. It really was amazing. Can you tell me your feelings about that night?

RuslanaMutluydum! Bana inananlara, yardımcı olanlara, farklı ülkelerden bizi izleyen ve oy veren herkese teşekkür ettim. Benim Eurovision’daki zaferim, aslında Ukrayna’nın zaferiydi. Kazandıktan sonra arkadaşlarım ve meslektaşlarımdan sabaha kadar telefonlar aldım.

I was just happy! I said thank you all who I have believed in me and helped me and thank you to all those viewers from different countries, who have cast their votes for “Wild Dances”. My victory at Eurovision is a victory of whole Ukraine. That is what I feeling. I exchanged phone calls with my friends and colleagues until early in the morning.

Fatih Özdemir – Interviewer / Ülkene döndüğünde neler hissettin? Ukrayna halkı tarafından takdirle karşılandın mı?

What happened when you came back your country, Ukraine? Did you get to appreciate your humans?

RuslanaEurovision yarışmasından çıkıp ülkeme döndüğüm zaman Boryspil Havalimanı‘na birçok insan beni karşılamaya geldi. Onlar bana çiçek vererek tebrik etti. Tabiki, kıskanan insanlar da var, ya da aşağılık duygusuna kapılarak küsen de. Ama çok şükür, benim bu küçük entrikalara ayıracak kadar çok vaktim yok.

A lot of people came to meet me at Boryspil Airport when I was returning from the Eurovision contest. They gave me flowers and congratulated me on the victory. Of course, there are people who are envious, or whose inferiority complex makes them resentful. But luckily, I do not have time to pay any attention to petty intrigues.

Fatih Özdemir – Interviewer Yarışmadan önce Türkiye’de bulundun mu? Konser için veya başka bir şey için Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor musun?

Did you have been to Turkey after the contest? Are you thinking of coming to Turkey for a concert or for other things?

RuslanaBen her yıl ve her sezon konser için Türkiye’yi ziyaret ediyorum. Benim son etkiniğim geçen yıl Ankara’daydı. Bu konserle çok tanındım. Her yaz tatil yerlerinde sahne alıyorum, bir yandan da dinleniyorum.

I’m visiting Turkey with the concerts every year and even every season! My last performance took place in Ankara I guess last year. I got a lot of promotion of this concert! Every summer I have performed in resorts and also have a rest.

Fatih Özdemir – Interviewer En favori Eurovision şarkın hangisiydi?

What’s your favorite Eurovision song?

RuslanaSöylemesi çok zor. ABBA’nın seslentirdiği Waterloo şarkısı olabilir. Annem daima söylüyor. Bu onun favori şarkısı.

It is difficult to say. Maybe “Waterloo” by ABBA. My mama always said it’s her favorite song.

Fatih Özdemir – Interviewer Tekrar Eurovision’da yer almayı düşünüyor musun?

Will you take part in Eurovision Song Contest again?

RuslanaBüyük ihtimalle hayır :)

Probably no :)

Fatih Özdemir – Interviewer Yarışmayı kazandın. Birçok yetenekli gencin hayali de buydu. Deneyimlerini onlarla paylaşabilir misin?

You’ve won the contest. Many talented youngsters dream of it. Would you like to share your experience with them?

RuslanaDeneyimlerimi genç müzisyenlerle paylaşmaya çalışıyorum. Meşhur Voice of (O Ses Türkiye formatında bir müzik yarışması) yarışmasında juri üyesi oldum. Program boyunca takımıma çok alıştım ve birilerinin aramızdan ayrılması çok zor oluyordu. Kimin kazandığı benim için çok da önemli değil. Ama onlar bu aşamalardan sonra gerçek bir sanatçı olacak. Ve ben onların hepsini konserlerimde sahneye davet ederek onlara yardım ettim.

I’m trying to share my experience with young musicians. That is why I became a coach of famous talent show “Voice of”. During the show, I got accustomed with all my team and it was so hard when someone left. It was not so important for me who will be a winner but will work a stage after the show and who will be a real artist. And I helped all of them and invited to perform in my concerts.

Fatih Özdemir – Interviewer Benim aklıma takılan en önemli şey, senin Ukrayna’da meclis üyesi olman. Şarkıcı ve politikacı olmak nasıl bir duygu?

The most puzzling thing I; you are a member of parliament on Ukraine. How does it feel both the singer and the politician?

RuslanaÖncelikle söylemeliyim ki, ben politikanın içinde değilim. Bundan dolayı çok mutluyum. Çünkü bir şarkıcı olarak benim için çok zor bir dönemdi. Rose-Colored Glasses ile politikanın içine dahil oldum ve çok hayal kırıklığına uğradım. Ben bunu bizim ülkemiz için gerçekleştirdim. Eğer sen de kendi ülken için bir şey yapmak istiyorsan – kendi kendine yapmalısın; zannetme ki birileri seni duyacak ve sana yardım edecek.

All that I can say is that I’m not in policy anymore. And I’m very happy because of that because it was the hardest period for me as a singer! I came into politics with rose­colored glasses and left there very disappointed. I realized that in our country if you want to do something for your Motherland – you should do it by yourself; not hoping that one day somebody will hear or help you.

Fatih Özdemir – Interviewer / Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Is there anything you want to say to your fans in Turkey?

RuslanaOnlara söylemek istiyorum ki; yakında sizi göreceğim. Çünkü birçok konser için Haziran ve Temmuz aylarında Türkiye’ye geleceğim. Ruslana’nın yeni kitlesel ölçekteki konserine hazır olun!

I would like to say see you soon! Because I’m going to Turkey to a lot of concerts in June and July! Be ready for Ruslana’s new mass scale show.

Fatih Özdemir – Interviewerİnanıyorum ki, internette blogları okuyorsun. Sence Fozdemir iyi mi? (Tasarım ve genel izlenim açısından)

I believe, you read to Blogs on the Internet. You think, Is Fozdemir good? (In terms Of Desing and general view)

RuslanaSeyahat zamanında müzik bloglarını okuyorum ve ben Fozdemir’i beğendim. Sana çok çok çok okuyucu, ziyaretçi, ilgi çekici haber ve yaratıcı görünüm diliyorum.

When I have travels I am reading music Blog and I like Fozdemir and wish you many many many readers, fabulous news, and creative view as you are!

Ruslana’ya ben de burdan teşekkürlerimi iletiyorum. Ve kendisine başarılar diliyorum. Seni seviyoruz Ruslana!
I convey one’s thanks to you from in here. And, I wish someone luck to you. We love you Ruslana!

Yazar: Fatih Özdemir