Sarıyer: İstanbul’un korunan doğal güzelliği

Sarıyer: İstanbul’un korunan doğal güzelliği

Sarıyer
Sarıyer

Sarıyer ismini eski Türk filmlerinde çok duymuş olmalısınız. Özellikle de Minibüs şöförlerinin vazgeçilmez mekanı olmuştur Sarıyer :)

Boğaz’ın en kuzeyinde, İstanbul’un Avrupa yakasında; Beşiktaş, Eyüp ve Şişli’ye komşu olan Sarıyer’in, İstanbul Boğazı ve Karadeniz’e de kıyısı vardır.

Merkezden uzak bir ilçe olan Sarıyer’in Baltalimanı, Bahçeköy (Kemer – Yenimahalle), Büyükdere, Cumhuriyet, Çayırbaşı, Darüşşafaka, Derbent, Emirgan, Fatih Sultan Mehmet, Ferahevler, İstinye, Kazım Karabekir, Kireçburnu, Kocataş, Maden, Merkez, Pınar, Poligon, PTT Evleri, Reşitpaşa, Rumeli Hisarı, Rumeli Kavağı, Tarabya, Yeniköy ve Yenimahalle olmak üzere toplam 27 mahallesi; Boyacıköy, Hacıosman ve Kefeliköy olmak üzere 3 semti; Demirciköy, Garipçe, Gümüşdere, Kilyos, Kısırkaya, Rumeli Feneri, Uskumruköy, Zekeriyaköy olmak üzere de 8 köy yerleşmesi vardır.

DOĞAYLA İÇ İÇE, HUZUR İLÇESİ!

Yazının başında da dediğim gibi Sarıyer, İstanbul’un merkezinden uzak bir ilçe. Bundan dolayı doğal güzellik açısından oldukça zengin bir yer.

BELGRAD ORMANLARI

İlçenin büyük bir bölümünü İstanbul’un en önemli oksijen kaynağı olan Belgrad Ormanları oluşturuyor. Belgrad Ormanları; İstanbul Avrupa yakasının en çok ilgi gören ormanlık alanlarındandır.

KİLYOS

İstanbulluların tatil ihtiyaçları da pek uzaklarında değil. Çünkü haftasonları tatile gidemeyen İstanbullular Sarıyer’in Karadeniz kıyısındaki Kilyos’a gitmektedir. Burada tatil ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılamaktadırlar.

Bundan dolayı Sarıyer için, İstanbulluların haftasonu tatil, dinlenme ve uğrak yerleri denilebilir.

TARABYA/İSTİNYE KOYLARI

Tarabya ve İstinye koyları da doğal anlamda huzur veren koylardır. Bu koylar İstanbul Boğazı’nda bulunuyor. Sarıyer ilçesinin önem kazanmasını sağlayan mekanlardır.

İSTİNYE

Sarıyer’in İstanbul ile bağlantısının en sağlam olduğu yerin ve en gelişmiş mahallesinin İstinye olduğunu söylemek mümkün. Sarıyer ilçesinin en önemli alışveriş merkezi olan İstinye Park’da bu mahallede bulunmaktadır. İstinye Park; İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri arasında sayılır. İstanbul’un ünlü isimlerinin ve zenginlerinin rağbet ettiği bir mekandır.

SANAYİ VE ÇALIŞMA ALANLARI

İstanbul’un en önemli araba sanayi merkezi olan “Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi” Sarıyer ilçesine sınırdır. Oto sanayi sitesi Şişli ilçesine ait olmasına rağmen Sarıyer ile bütünleşmiş denebilir. İlçede fazla sanayi tesisi bulunmamaktadır. İlçe vatandaşlarının çoğu ilçe dışındaki iş merkezlerinde çalışmaktadır. Yani Sarıyer ilçesinde fazla çalışma alanı bulunmamaktadır.

MÜZELER

İlçede bana göre görülmeye değer tek müze Rumeli Hisarı’dır. Rumeli Hisarı İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yapılmıştır. Rumeli Hisarı’nı Cüneyt Arkın filmlerinden biliyor olmalıyız :) Rumeli Hisarı Boğaz’ın en mükemmel yerine yapılmış denebilir. Hisarın yüksek kısımlarına çıktığınızda manzaranın verdiği keyif paha biçilemez.

Sakıp Sabancı Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi de ilçede İstanbul Boğazı kıyılarında bulunmaktadır.

ULAŞIM

İlçe ulaşım açısından olması gereken gelişmişlikte. Çünkü Sarıyer’in çeşitli mahallelerinden Taksim ve Kabataş’a otobüs seferleri bulunmaktadır. İlçenin Boğaz kıyılarında da iskeleler bulunmaktadır. Şehir hatları vapurları ve Boğaz hatları bu iskelelerde durmaktadır.

Raylı sistem olarak; M2 Şişhane-Hacıosman metrosu ilçeden geçmektedir. İlçe, metronun en kuzey kesimini barındırmaktadır.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

1 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;