Sefa Emre İlikli kemanla yaptığı coverlarla göz dolduruyor

Sefa Emre İlikli Cover
Sefa Emre İlikli Cover

İçimde Lana Rel Dey şarkılarını araştırma isteğinin doğduğu şu günlerde, Youtube‘da onun en beğendiğim şarkısı olan ‘Dark Paradise‘nin video klibini araştırmaya koyuldum.


Genelde Youtube‘da paylaşılan keman ve piyano coverlarını dinlemeye bayılırım. Araştırdığım şarkının henüz bir klibi olmadığı için, gözüme ilk olarak keman coverları çarptı. İlk dinlediğim ve etkilendiğim ise, size birazdan bahsedeceğim Sefa Emre İlikli‘nin çalışması oldu.

Onu ilk başta yabancı zannettiğim için ‘vay be, elin adamları yapıyor valla‘ diye geçirdim içimden. Sonra bir baktım ki, videonun sahibi bir Türk :)

Bunu öğrenir öğrenmez, hemen araştırmaya çıktım ve diğer çalışmalarını da dinledim. Kemanı sevdiğimden midir bilinmez, çalışmaları çok hoşuma gitti. Hemen iletişime geçtim ve tanıştım. Sizin de tanımanızı istediğim için ona birkaç soru sorarak size böyle bir yazı hazırladım :)

Genelde bu tür başarılı coverlar yapan Türk sayısı çok az. Görünce çok mutlu oldum. Çünkü gerçekten harikalar…

Sefa Emre İlikli Ankara’da doğmuş ve şuan 23 yaşında. Bilkent Üniversitesi Mütercim Tercümanlık (İng-Fr-Tr) Bölümü mezunu. Şu anda da Boğaziçi Üniversitesi‘nde Uluslararası İlişkiler Master Programında bulunuyor. Ayrıca 9 sene boyunca klasik keman dersleri de almış.

Yaklaşık 10 yıldır hobi olarak keman çalan Sefa, bu zamana kadar Bilkent‘te çeşitli resitaller de vermiş.  Yaklaşık bir senedir Youtube‘da sevdiği parçaların coverlarını yapıyor.

GELECEKTE ALBÜM OLABİLİR

Gelecekle ilgili planlarını sorduğumda, dolu dolu bir cevapla karşılaşıyorum :) İşte Sefa Emre İlikli’nin gelecekle ilgili planları;

Başka parçaların aranjmanlarının, coverlarının yanı sıra kendi bestelerimi de hayata geçirmek istiyorum. Farklı müzik tarzlarını bir araya getirerek yeni eserler ortaya koymak istiyorum. Örneğin; klasik ve elektroniği birleştirmeyi düşünüyorum. Yaptığım coverlardan bazıları buna bir örnek olabilir. Müzik prodüksiyonuyla ilgili daha fazla bilgi edinip kullandığım ekipmanın, programların git gide daha da profesyonel olmasını planlıyorum. DJ gibi değil, tam bir müzisyen gibi çalışmak istiyorum.

Bu arada takipçilerim olsun, videolarımı izleyip beğeneneler olsun dünya çapında bunu gerçekleştirmeme yardımcı olmak isteyenler için daha yeni şu projeye adım attım:

http://www.indiegogo.com/projects/creating-perfect-music/x/4961776

Buradan da yapmak istediklerimle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Birçok kişi coverlarımı nasıl satın alabileceklerini soruyor. Ancak kullandığım arka plan müziğinin telif hakları bana ait olmadığı için iTunes gibi bir yerde satamıyorum, ya da alıp bir albüme dönüştüremiyorum. Eğer yeterince destek bulup, kendime parçaların diğer kısımlarını da üretebileceğim ekipmanları sağlayabilirsem, ileride kendi albümümü çıkarmayı düşünüyorum. Kısacası hedefim kendimi tamamen müziğe adamak.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.