Şişli: Gökdelenlerin arasında kalmış modern bir yapıt

Şişli: Gökdelenlerin arasında kalmış modern bir yapıt

Maslak
Maslak

Şişli denince aklınıza gelen ilk şey ilk olarak Mecidiyeköy, sonrasında ise gökdelenler olmuştur. İstanbul’un gökdeleninin bol olduğu finans bölgesini de içerisinde barındıran Şişli, İstanbul’daki merkezi konumunun faydalarını sonuna kadar kullanıyor.

İstanbul Avrupa yakasında; Beşiktaş, Kağıthane, Eyüp, Sarıyer ve Beyoğlu ilçelerine sınırı bulunan Şişli’nin, denize kıyısı yoktur. İlçe; 19 Mayıs, Ayazağa, Bozkurt, Cumhuriyet, Duatepe, Ergenekon, Esentepe, Eskişehir, Feriköy, Fulya, Gülbahar, Halaskargazi, Halide Edip Adıvar, Halil Rıfat Paşa, Harbiye, Huzur, İnönü, İzzetpaşa, Kaptanpaşa, Kuştepe, Mahmut Şevket Paşa, Maslak, Mecidiyeköy, Merkez, Meşrutiyet, Paşa, Teşvikiye, Yayla olmak üzere 28 mahalle ve Bomonti, Çağlayan, Çiftecevizler, Elmadağ, Gülbağ, Kurtuluş, Nişantaşı, Okmeydanı, Osmanbey, Pangaltı, Seyrantepe, Sıracevizler, Topağacı ve Zincirlikuyu olmak üzere 14 semtten oluşmaktadır.

Öncelikle Şişli gibi İstanbul’un en önemli ilçelerinden birini bu yazımızda 3-5 satıra indirgemek tabi ki de yanlış olabilir. Yazımızda önemli olan özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım. Ama Şişli sadece burada yazılanlardan ibaret değil.

BÜYÜKDERE CADDESİ

İstanbul’da gökdelenlerin en yoğun olduğu bölge: Beşiktaş ve Şişli ilçelerinin kesiştiği bölgedir. Bundan dolayı Beşiktaş’ın ve Şişli’nin bazı semtleri birbiriyle çok karıştırılabiliyor. Özellikle de Levent’in Beşiktaş’a, Zincirlikuyu’nun ise Şişli’ye ait semtler olması birbirine yakınlıkları ve iç içelikleri nedeniyle çok karıştırılan bir durum.

Bankaların ve önemli markaların plazaları daha çok Büyükdere Caddesi üzerine sıralanır. Bu cadde Mecidiyeköy’den başlayan, Zincirlikuyu’dan kuzeye doğru dönen ve Maslak’a kadar uzanan devasa ve önemli bir caddedir. Bu caddenin batı kısmının büyük bir bölümü Şişli ilçesine aittir. (Caddenin batı kısmında Kağıthane ilçesinin de sınırları vardır)

Şişli bu özelliği nedeniyle İstanbul’un finansal bölgeleri içerisinde yer alır.

ÖNEMLİ SEMTLER VE MAHALLELER

MECİDİYEKÖY-OSMANBEY

Şişli ilçesinin en önemli semtlerinden birisi de Mecidiyeköy’dür. Mecidiyeköy’de büyük alışveriş merkezleri ve iş merkezleri de bulunur. Mecidiyeköy’den Osmanbey ve Harbiye’ye doğru uzanan Halaskargazi caddesi de Şişli’nin önemli caddelerindendir. Bu cadde Harbiye’den sonra Taksim’e çıkmaktadır.

NİŞANTAŞI

Nişantaşı, genel olarak İstanbul’un moda merkezi olarak anılmaktadır. Nişantaşı’nda Abdi İpekçi adında önemli bir cadde bulunmaktadır.

MASLAK

İstanbul’un gökdelenleriyle ünlü bir diğer semti ise Maslak’tır. Maslak; İstanbul merkezinden uzak da olsa, ekonomik anlamdaki önemi, onu merkezileştirmektedir.

HARBİYE

Harbiye için İstanbul’un Kültür-Sanat semti diyebiliriz. Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi gibi önemli mekanlar burada bulunmaktadır.

ÖNEMLİ SEMBOLLER

ABİDE-İ HÜRRİYET ANITI

Şişli ilçesinin sembolü olarak sayılan Abide-i Hürriyet anıtı meydanlaşması yeni tamamlanan Çağlayan’a yakın bir yerdedir. Bu anıt, Şişli Belediyesi’nin logosunu da süslemektedir.

ALİ SAMİ YEN STADYUMU / TÜRK TELEKOM ARENA

Şişli’nin Mecidiyeköy semtinde bulunan Galatasaray SK’ya ait Ali Sami Yen Stadyumu eski bir yapı olması gerekçesiyle yıkıldı. Yerine yine Şişli ilçesine ait olan ve kuzeyde bulunan Seyrantepe Mahallesi’ne yepyeni bir stadyum yapıldı. Yeni yapılan Türk Telekom Arena Stadyumu da özelliği ve kalitesiyle ilçenin, hatta İstanbul’un yeni sembollerinden sayılıyor.

İSTANBUL ADLİYE SARAYI

İnşaatı yeni biten İstanbul Adliye Sarayı, Çağlayan’da bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük adalet sarayı olma özelliğine sahiptir.

SANAYİ VE ÇALIŞMA ALANLARI

Şişli, yazımızın başında da belirttiğim gibi önemli bir finans merkezidir. Bundan dolayı Türkiye ekonomisinin de en önemli merkezidir. İş imkanları da yine bu bölgelerde yoğunlaşmıştır.

Bunun dışında Şişli ilçesinde imalat fabrikaları daha çok Ayazağa gibi merkezden uzak konumlarda çok az sayıda bulunmaktadır.

İlçenin Sarıyer’e yakın kısmında ise Atatürk Oto Sanayi sitesi bulunmaktadır. Ayrıca Okmeydanı civarlarında bulunan Perpa İş Merkezi’de ekonomik anlamda önemli bir yerdir.

ALIŞVERİŞ

İstanbul’un en önemli alışveriş merkezleri Şişli ilçesinde bulunmaktadır. Bunlara Cevahir, Kanyon, Metro City, Profilo, Nişantaşı City’s ve Astoria örnek gösterilebilir.

ULAŞIM

İlçe İstanbul’un merkezi bölgelerinde yer aldığı için ulaşımdan da nasibini alıyor.

Mecidiyeköy ilçe ulaşımının en önemli merkezidir. Mecidiyeköy’e Metrobüs, M2 Metrosu ve İstanbul’un birçok yerinden otobüs ulaşmaktadır. Şişli ilçesinde raylı sistem olarak sadece M2 Metrosu bulunmaktadır.

Bir başka ilçe tanıtımında görüşmek üzere…

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

5 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;