Siz en sevdiğiniz şarkıdan atladınız mı hiç?

Siz en sevdiğiniz şarkıdan atladınız mı hiç?

Siz en sevdiğiniz şarkıdan atladınız mı hiç? 61

İlk çıktığında “Türkiye müzik sektöründe yeni bir şarapçı daha kazandı” diyerek bir kenara attığım, sonradan da deli gibi bütün şarkılarının aşığı olduğum ilginç dertli adam: Halil Sezai – Yeni filmi İncir Reçeli 2 için teaserlarını yayınlamaya devam ediyor.

Tabi onlara teaser dediğine bakmayın siz. Onlar izleyenlerin ruh halinin içine eden, sorgulamasını sağlayan ve gizli kalmış bir yerlerini sızlatan 2dk’lık bir kısa ama kocaman bir film.

“Siz en sevdiğiniz şarkıdan atladınız mı hiç?” cümlesini kurmak kimin aklına gelir? Ya da bu cümleyi kuracak kadar ne yaşadın be adam?

Melankolik havasını şarkılarına da taşıyan Halil Sezai, benim gözümde şarkıyı konuşturan adam. Kimisine göre de sıradan arabesk şarkılar yapan popüler kültürün ürünü. Ama her ne olursa olsun, benim gözümde bir efsane. Onu efsaneleştiren sandığınız gibi İsyan şarkısı değil, sizin merak edip de açıp dinlemediğiniz şarkıları: “Yok” gibi mesela…

İncir Reçeli 2 için ilk teaserini yayınlayan Halil Sezai‘nin kurduğu şu cümleler, insanın yüreğini dağlamaya yetiyor;

“Bir şeyi merak ediyorum. Size de oldu mu hiç? Sofraya iki tabak çıkarıp tek başına yemek yediğiniz, sonra bulaşığın kısa sürdüğüne üzüldüğünüz; çamaşır makinesi dolsun diye çok hafta beklediğiniz, bana çok oldu. Size de oldu mu hiç? Sabah cezveye iki yumurta atıp ikisini de yemek zorunda kaldığınız, önce zil çalıp sonra soğuk anahtarla eve girdiğiniz, her boka göğüs gerseniz de sırtınızın kirli kaldığını hissettiğiniz, bana çok oldu. Size de oldu mu hiç? Ölüm haberini aylardır kullanmadığı çorabından aldınız mı, bir kavanoz incir reçeli miras kaldı mı size? Bana kaldı ve hiç bir tat da acıtmadı genzimi bu kadar. Siz en sevdiğiniz şarkıdan atladınız mı hiç? Ben atladım. Yere düşmesi bir ömür sürüyor.”

Durun! Bu böyle etki etmez, bunun altına bir de “ayy ayy ayyy” diye bi name girelim;

Evet şimdi oldu! Sonra da yeni albümünde çıkacak şarkılardan en can alıcısını filme giydirelim. Akıllı adam, albümü ve filmi senkronize olarak çıkartıyor :)

Mahvolduk mu? Bence olduk. Azıcık ruh taşıyan her insan bu kliplerden ister istemez etkilenir.

Umarım İncir Reçeli 2 beklentilerimi karşılar. Umarım Halil Sezai’nin canlandırdığı Metin karakteri aşk acısından yalnız bir şekilde İstanbul’un ortasında yığılıp ölür ve o anda can alıcı bir müzik girer. Sanatsal bir açı olsun. Ne olur Metin, başkasına aşık olmasın; entrika olmasın. Melankolik kal, lütfen!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

2 yorum
  • Halil Sezai’nin biçok şarkısını seviyorum. En son Sansar Salvo’yla Çilek filmi için soundtrack’ini dinlemiştim, o da dün çıktı sanırım. Bi de yoku dinleyeyim..

    Adamın her şarkısı kederlendiriyor insanı ya. Kazara mutluyken dinlesen bile o günü bok edebiliyor.. Bu iyi bişey mi kötü bişey mi bilemiyorum da..

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;