Son bir haftadır Türkiye’deki ödeme sistemleriyle ilgili canımı sıkanlar: İş Bankası, Yemeksepeti

Son bir haftadır Türkiye'deki ödeme sistemleriyle ilgili canımı sıkanlar: İş Bankası, Yemeksepeti 1

Bu tarz içeriklerin başlığında birden fazla markayı karalamadan etkiye ulaşmak mümkün olmuyor. Bu nedenle içeriğimin ana kahramanı İş Bankası aslında, Yemeksepeti biraz yan porsiyon olarak dahil olacak. Bütün yazacaklarım bu ay içinde yaşanan güncel olaylardır.


Gelin İş Bankası‘nda neler oldu önce ondan başlayayım. İpin ucu geçtiğimiz haftalarda kopmaya başladı. Sosyal medya hesaplarımdan bazen paylaşıyorum durumları ama hepinizin topluca ne olup bittiğini bilmesini ve ona göre tercihini yapmasını istediğimden derleme ihtiyacı duydum.

Başlamadan önce söylemeliyim ki lovemark olarak finans sektöründe kimi görüyorsun deseler İş Bankası derdim bu zamana kadar. Üniversite yıllarımdan beri müşterisiyim ve aktif olarak 1 TL’lik işlem bile yapsam kartımı kullanırım ve nakitsiz/temassız teknolojili hayatı birebir desteklerim.

Bu içeriği yazmamın sebebi de her fırsatta şubeye ihtiyacınız yok, teknolojilerimiz gelişti ve artık her şey parmaklarınızın ucunda diyen bir bankanın onca reklama rağmen nasıl sınıfta kaldığını göstermek.

Birinci vaka: Geçtiğimiz aylarda kişisel eğitim ihtiyaçlarımı karşılamak adına İş Bankası‘ndan kredi çekmiştim. “Anında Kredi” olarak bahsedilen krediye başvurunuz önce İşCep‘te başlıyor, sonra şubede bitiyor :) (Nasıl anında kredi, nasıl şubesiz bankacılık hiç anlamıyorsunuz)

Borcuna sadık ve erken ödemeyi seven biri olarak krediyi çektikten sonra İşCep‘e girip fazla taksit ödemek istediğimde “burdan olmaz beceremiyoruz, şubeye git” uyarısı geliyor. Ya da benim çıkardığım anlamıyla: “şimdi burdan erken taksit ödersen senden faiz kazanamayız, o yüzden şubeye gitmeyeceğini bildiğimizden ayak yapıyoruz. Bizim de ekmek yememiz lazım”. Neden bu anlamı çıkardım çünkü bu yapılması çok zor bir teknoloji değil. Aynı tarzda bir krediye daha önce Enpara.com üzerinden başvurmuş ve saniyeler içinde hesabımda krediyi görmüştüm. İşCep‘in yapmam dediği erken ödeme işlemlerini ise saniyeler içinde halletmiştim.

İkinci Vaka: İkincisi ise internet bankacılığı üzerinden bir yakınım için yaptığım Ek Kart başvurusu. İnternet sitesinde çoğu yerde Ek Kart çıkartmak için şubeye gitmeniz gerekiyor yazsa da, şov yapmak için İşCep‘in içine de böyle bir bölüm koymuşlar. İyi bari diyerek doldurdum, başvurum alındı. Ama ne arayan var ne soran, SMS bile gelmedi. Daha sonra çağrı merkezinde öğrendim ki başvuruyu iptal etmişler. Ama tenezzül edip “biz başvurunuzu iptal ettik” diyen yok. Üstelik iptal sebebi de belirtmemişler. Çağrı merkezindeki çocuk aynen böyle dedi: “İptal edilmiş görünüyor ama niye iptal edildiğini bilmiyorum”. Herhalde İşCep‘teki bu bölümü süs için koydular ve gelen başvurularla da ilgilenen yok.

Üçüncü Vaka: Bitmiyor efendim, üçüncü vaka ise tüm bunların üzerine ATM‘ye gidip para çekmem üzerine gerçekleşti. Genelde İşCep‘teki Bluetooth üzerinden para çekme sistemini kullandığım için kartımı ATM’ye pek yaklaştırmıyordum. Şans eseri bu özelliğe sahip olmayan bir ATM ile karşılaştım ve kartımı taktım. Fakat kartımın çipi bozulduğunun gerekçesiyle işlem yapmama izin vermedi. Yani bize yine çağrı merkezi yolları görünmüştü. Zaten hayatımda bu kadar kalitesiz ve ucuz malzemeli bir kart daha görmedim. Anında çiziliyor ve yeni aldıktan birkaç ay içinde savaştan çıkmışa dönüyor. Bu kalitede bir kartın bozulmasına da şaşırmamak lazım. Üstelik yenilenen ve her bankanın yenisini kullanmak zorunda olduğu yeni Mastercard logosundan ise haberleri yok, kartlar yine eski logoyla geliyor.

Bunlar çok ince düşünceler, gerçekten bunları dert edinen var mı aranızda bilmiyorum. Emekli albay gibi oldum :) Herneyse,

Kart bozulunca çağrı merkezini aradım ve yine şaşırtmadılar: “efendim burada biz işlem sağlayamıyoruz, kartınızın çalınmış olması lazım buradan yapılması için, o yüzden yenileme işlemleri şubemizi ziyaret etmeniz lazım”.

Şubeye gitmemek için kartımı mı çaldırayım şimdi ne yapayım? Maximum Mobil uygulaması üzerinden başvuruyu alırken alıyorlar, ama iş yenilemeye gelince hemen prosedürler, şubeler…

Dördüncü Vaka: Abarttığımı düşünmüyorsunuz değil mi? Bu söyleyeceğim daha abartı çünkü. Ben bunlarla boğuşurken telefonum çaldı ve “Efendim güvenlik biriminden arıyorum. Maximiles Select kartınızın üçüncü şahısların eline geçmiş olmasından endişe ediyoruz, o yüzden yenilemek zorundayız.”. Dedim e yani?. “Yani, kartınızı bloke edip yenisini göndereceğiz”. Kaç gün sürer?: “1 hafta 10 gün efendim”. (Bu arada bu olay yakın arkadaşımın başına ikinci kez geliyor, aynı gün onu da arayıp iptal ettiler, kimlere kaptırdılar kim bilir)

Yani adamlar bildiğin 10 gün cüzdansız yaşa dediler bana ve şuan yaşıyorum. Kurye krizi falan yaşanmazsa 1 hafta sonra yeni kartım gelecek. Demek ki şubeye gitmeden de işlerine gelince yenileme yapabiliyorlarmış. Hatta Maximum Mobil‘e girdiğimde “kartınız gönderiliyor, bu da sözleşmesi, kabul ediyor musunuz?” uyarısı geldi. Yahu elinizde bu teknoloji resmen varken müşteriyi niye analog çözümlerle boğuşturuyorsunuz ki? Madem imzalar mobilden atılıyor, benim ne işim var şubede? Sıra bekleyeceğim de, işlem yapılacak da vs. Hayat bu kadar kolayken niye zorlaştırıyorsunuz?

İş Bankası – Yemeksepeti – Beşinci Vaka: Her işlemi karttan yaparak 1 TL dahi nakit taşımayan ben, bugünlerde kartsızlığa alışmaya çalışıyorum. Dediler ki “efendim bu sürede sanal kartınızdan ya da Android telefonunuzdan ödeme yapabilirsiniz. Dedim ne hoş. Bunca teknolojinin arasına Apple Pay‘i bile getiremeyen ekosistemimizin çözümlerine şükür. (Arabistan’da bile Apple Pay var, insaf!)

Madem sanal kart var, Maximum Kart‘ın çok sevdiği iş ortağı Yemeksepeti‘nden yemek sipariş edeyim dedim. Yolda olan kartım için sanal kart oluşturdum ve işlem yapmaya başladım. Doğrulama kodu falan derken her şey tamam, ama son aşamada Yemeksepeti “Yetersiz Bakiye” uyarısı veriyor. İş Bankası çağrı merkezini aradım önce, dedim böyle bir şey var: “Efendim limitiniz var görünüyor, bizim tarafta bir sıkıntı yok. İşlem yaptığınız yerde teknik bir sorun olabilir. Kendileriyle görüşün”. Yemeksepeti de durur mu yapıştırmış cevabı: “Bu noktada biz müdahalede edememekteyiz Fatih Bey. Tarafımız kaynaklı bir hata olmadığından size bu konuda bankanız yardımcı olabilir.”

Beşinci vakanın yorumlarını artık size bırakıyorum, ben saygımdan ötürü artık daha fazla yazmaya utanıyorum aklımdan geçenleri :) Umarım bu yazı birilerine ulaşır da çözüme kavuşur olaylar.

Son olarak şunu yazmalıyım ki etkileyici olsun: Efendim görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok. İş Bankası ile çalışırsanız bunlar oluyor… :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.