Bir Fikirtepe hikayesi “Takım: Mahalle Aşkına” özel gösterimindeydim

Bir Fikirtepe hikayesi "Takım: Mahalle Aşkına" özel gösterimindeydim 1

Kentsel dönüşüm projeleri her geçen gün artan İstanbul’da, yükselen bu dev inşaatların arasında getto durumunda kalan mahallelerdeki yaşantıların değişimi sık sık ele alınan bir konudur. Yakın zamanda vizyona girecek olan Takım: Mahalle Aşkına filminde de yine benzer bir hikaye işleniyor.


Basına özel gerçekleşen gösterimiyle önceden izleme fırsatı bulduğum filmle ilgili sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Benim görüşümü soracak olursanız; çekim kalitesi ve ses efektleri oldukça profesyonelce hazırlanmıştı. Bundan dolayı görselliğe hayran kaldığımı söyleyebilirim. Kurguda ise gözüme çarpan (benim eksiklik olarak gördüğüm) bazı ufak detaylar olsa da bunu filmin tamamına adamak haksızlık olur.

Takım Mahalle Aşkına_AfisFilm, Fikirtepe’deki dönüşümün arasında kalan bir halı sahayı işleten Turgay ve eski bir futbolcu olan ağabeyi Tufan’ın fazlaca borçları olmasına rağmen sahanın bulunduğu araziyi almak isteyen inşaat firmasına karşı direnişini konu alıyor. İnşaat firması ailenin direnişini el altından daha farklı yönlerle tehditle bastırmaya çalışsa da aile halı sahayı vermemekte kararlıdır. Araziyi satmadıkları için borçlarını da bir şekilde ödemek zorunda olduklarından çaresiz durumda kalan kardeşlerden Turgay, internette gezinirken ödüllü sokak futbolu turnuvası ilanına denk gelir. Turnuvaya katılabilmek için sağlam bir takım kurması gereken kardeşlerin imdatlarına ise babalarının keşfettiği yetenekli futbolcuları not ettiği defter yetişir. Birbirinden farklı ve eğlenceli karakterlerden oluşan ekip bir araya gelerek büyük bir hayali gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Emre Şahin’in yönettiği ve İnan Temelkuran’la birlikte senaryosunu yazdığı “TAKIM: Mahalle Aşkına!” filminin başrollerinde Fırat Tanış, Yağız Can Konyalı ve Beyza Şekerci var. Başrol oyuncularına son dönemin popüler oyuncuları Erkan Kolçak Köstendil, Uğur Uzunel, Özgür Emre Yıldırım, Ayça Erturan ile umut vaat eden genç oyuncular Kaan Turgut ve Yunus Emre Terzioğlu eşlik ediyor. Filmin genç kadrosunun yanı sıra Cezmi Baskın, Rozet Hubeş, Sinan Bengier ve Mehmet Özgür gibi sinemanın usta oyuncuları da var. Filmin sürpriz oyuncusu ise Afrikalı bir göçmeni canlandıran Pascal Nouma.

Ünlü ve ödüllü kamera arkası

Filmin kamera arkası ekibi de en az oyuncu kadrosu kadar güçlü. Yönetmenliğini Los Angeles’ta gerçekleştirdiği projelerle dünyanın pek çok festivalinden ödüller alan Emre Şahin’in üstlendiği filmin senaryosu, Bornova Bornova filmiyle 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü” alan İnan Temelkuran ve Emre Şahin’e ait. Filmin ses düzenlemesini ise Whiplash filmiyle 87. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Ses Miksajı” dalında Oscar kazanan Craig Mann gerçekleştirdi. Filmin yüksek standartlarla çekilen futbol sahnelerinde aksiyon sahneleriyle ünlü görüntü yönetmeni Clint Lealos’un imzası var. Lealos; Discovery Channel, History Channel ve National Geographic gibi kanalların en sevilen programlarının görüntü yönetmenliğiyle tanınmış bir isim. Spark Film Collective ile KargaSeven Pictures ortak yapımı olan “Takım: Mahalle Aşkına”, 23 Ekim 2015’te izleyiciyle buluşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=U2ES7KEkOFg

Özel gösterim daveti için Zarakol İletişim’e çok teşekkür ediyorum.

Yanıt Verin