Giiiit! Telifini al da öyle git Candan

Geçtiğimiz yıl Turkcell’in davetiyle Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Candan Erçetin konserine katılmıştım. Oldukça keyifli geçen konserin ardından Turkcell’e teşekkür etmek amacıyla şu yazıyı yazmıştım. Yazının içerisinde de Youtube’a yüklediğim 1 dakikalık konser videosu bulunuyordu.

Yazıyı yazmamdan birkaç gün sonra 13 Eylül 2014’te Youtube hesabıma telif hakkı ihlali davası açıldığına dair bir bildiri geldi. Hak talebinde bulunan isim “Candan Erçetin” – Not olarak da Doğan Holding’e ait bir mail adresi düşülmüş.

Büyük ihtimalle otomatik olarak sisteme takılmıştır umuduyla hemen Doğan Holding’e ve Net D Müzik’e ulaşarak sistemleri incelettirdim. Fakat Doğan Holding tarafından hak talebinde bulunulmadığı ortaya çıktı. Peki kim hak talep etti? Meçhul. Sistemsel bir hata olmalı. Ardından Candan Erçetin’in şuan çalıştığı müzik şirketi Dünya Müzik’e ulaştım, fakat geri dönen olmadı. Ardından Candan Erçetin’e ulaştım, ilgilenmedi bile.

Hatırlarsanız Candan Erçetin en son Beyaz Show’da kendini uzun bir süre gündeme taşımıştı. Videolu tartışmanın sebebi ise Beyazıt Öztürk’ün Candan Erçetin’in “Git” şarkısını programında meze yapmasıydı. Bu tartışmanın özünde bile şarkısının kullanılması vardı. Yani sonuç yine telif hakkına çıkıyor. Anlaşılan o ki Candan Erçetin telif ihlalleri ile kafayı bozmuş durumda!

Nedir bu açlık diye sorarlar adama? Blogumda iletişim bilgilerim yazıyor, eğer böyle bir ihlal varsa önce ulaşılır ve uyarılır. Ama bunlar direkt hesabımı 6 aylık duraklatma cezasına çarptırmışlar. Videoyu kaldırmama rağmen herhangi bir adım bile atmadılar. Doğrudur, konser videosu yüklemek bir suçtur. Bu hatamı kabul ediyorum. Ama mutlaka bir çözüm yolu da bulunabilirdi. Sonuçta ben o yazıyı yazdığımda herkes güzel bir konser olduğunu gördü ve belki de senin bir sonraki Harbiye konserine insanlar bu video sayesinde gelmek isteyecekti. Bunları düşünmeden para uğruna yaptığın bu davranış, seni gözümde bitirdi sevgili Candan Erçetin.

Özetle: Candan ablamız, senin sanatına saygım sonsuz, fakat bu hiç yakışı kalmadı. Ben 6 ay boyunca blogum için içerik yükleyemedim ve Youtube hesabım 6 ay boyunca kısıtlandı. Bugün 15 Mart! Kurtuluşun günü. Artık çekeceğim videolarla tekrar yeni yazılar çıkaracağım. Fakat hayatımdan sanatı para olarak gören Candan Erçetin’i çıkaracağım.

Şimdi kim bilir belki bu yazı için bile bana dava açarsın. Eğer bu yazımı okuduysan şunu da dinle, senin şarkını kullandığım dava açmalık bir cover çalışmam daha var. İlgini çeker belki! Sevgilerle.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

10 yorum
 • Bunu Candan Ercetine mal etmemek gerekir. Bu islerle kendisinin ilgilenmedigi asikar. Youtube sorunu da büyük ihtimal kendisinden değil yapım sirketinden kaynaklidir. Maillerinizin her gün gönderilen yüzlerce mail arasında kaybolmuş olması da büyük bir ihtimal. Fakat burada hanginiz Candan Ercetinin her gün yüzlerce maili okuyacağına inanıyor? Bunu parayla veya karsiliksiz kendisi icin yapan birileri illaki vardir. Bu nedenle bundan sonra Candan dinlemeyecegim gibi tepkiler de mantıksız ve aslında direk Candan Ercetinin şahsina bir tepki mantıksız. Eminim Youtube`da böyle bir durumun söz konusu olabileceginden bile haberi yoktur..

  • Kusura bakmayın ama ben bu zamana kadar birçok yabancı popüler şarkıcıya mail üzerinden ulaştım. Mailleri kontrol eden kişiler elbette var. Fakat cevap vermemeleri sanatçıya zarardır. Bunun farkına varsınlar artık. Türkiye’deki sanatçıların kompleks ve egoları tavanda. Çalıştığı yapım şirketindeyse sorun bunları da göz ardı etmemesi gerekir. Hadi mailleri geçtim, her gün o kadar tweet atılıyor kendi hesabından. Attığım tweetleri de mi görmedi. Benim tepkim telif hakkı yüzünden hesabımın kapatılması değil. Buna karşı gösterdiğim tepkilere sessiz kalınmasıdır. Dumanla mı haberleşelim bu yüzyılda? Kendilerini en üstte ve ulaşılmaz göstermelerinin cezası bu yazıdır.

   • Aslında sizin de hakkınızı vermemek ayıp olur, çok uğraşmışsınız ulaşmak için. Bu kadar uğraşa da geri dönülmemesi büyük ayıp, kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz diye sorarlar insana gerçekten.
    Şu tarihte bir insana -bu insan başarılı bir sanatçı bile olsa- ulaşmanın imkansız olması çok abes ve saçma bir durum.
    Fakat altını çizerek söylüyorum, şahsi görüşüm; bunun sadece Candan Erçetin tarafından yapılan bir ihmal olduğuna inanıyorum. Yani böyle sorunlara ve sizin kendisine ulaşmak istediğiniz gibi durumlara kayıtsız kalması. Bunun bir cezası olmalı mı bilmiyorum ama bu durumun olmaması gerektiğine de inanıyorum.
    Ne diyeyim, inşallah yaşamazsınız tekrar böyle bir durum. İyi günler, iyi çalışmalar.

 • Daha önce youtube yüzünden sitem kapatılmıştı ama böyle bir saçmalığı görüncede çok şaşırmadım açıkçası. Geçmiş olsun diyelim, umarım tekrarı olmaz şahsen bu yazıdan sonra bir daha Candan Erçetin dinlemicem kesin.

  • Aç gözlü olsa bu kadar sakin ve mütevazi olmazdı.. Aç gözlü Seda Sayan gibilere denir, saygısızlık etme!!

 • Youtube’un şöyle bir özelliği var. Mesela Candan Erçetin’in çalıştığı yapım şirketi Youtube’a şarkıyı gönderiyor sistemde duruyor. Bu şarkı geçtiğinde videolarda otomatik olarak bahsettiğiniz sorunla yaşıyorsunuz. Az buçuk böyle bir şey.

  • Doğrudur. Yazının içerisinde otomatik olarak sisteme takılmış olabileceği yazıyor zaten. Asıl mesele atılan maillere ve tweetlere cevap verilmemesi.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.