Giiiit! Telifini al da öyle git Candan

Giiiit! Telifini al da öyle git Candan

Geçtiğimiz yıl Turkcell’in davetiyle Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Candan Erçetin konserine katılmıştım. Oldukça keyifli geçen konserin ardından Turkcell’e teşekkür etmek amacıyla şu yazıyı yazmıştım. Yazının içerisinde de Youtube’a yüklediğim 1 dakikalık konser videosu bulunuyordu.

Yazıyı yazmamdan birkaç gün sonra 13 Eylül 2014’te Youtube hesabıma telif hakkı ihlali davası açıldığına dair bir bildiri geldi. Hak talebinde bulunan isim “Candan Erçetin” – Not olarak da Doğan Holding’e ait bir mail adresi düşülmüş.

Büyük ihtimalle otomatik olarak sisteme takılmıştır umuduyla hemen Doğan Holding’e ve Net D Müzik’e ulaşarak sistemleri incelettirdim. Fakat Doğan Holding tarafından hak talebinde bulunulmadığı ortaya çıktı. Peki kim hak talep etti? Meçhul. Sistemsel bir hata olmalı. Ardından Candan Erçetin’in şuan çalıştığı müzik şirketi Dünya Müzik’e ulaştım, fakat geri dönen olmadı. Ardından Candan Erçetin’e ulaştım, ilgilenmedi bile.

Hatırlarsanız Candan Erçetin en son Beyaz Show’da kendini uzun bir süre gündeme taşımıştı. Videolu tartışmanın sebebi ise Beyazıt Öztürk’ün Candan Erçetin’in “Git” şarkısını programında meze yapmasıydı. Bu tartışmanın özünde bile şarkısının kullanılması vardı. Yani sonuç yine telif hakkına çıkıyor. Anlaşılan o ki Candan Erçetin telif ihlalleri ile kafayı bozmuş durumda!

Nedir bu açlık diye sorarlar adama? Blogumda iletişim bilgilerim yazıyor, eğer böyle bir ihlal varsa önce ulaşılır ve uyarılır. Ama bunlar direkt hesabımı 6 aylık duraklatma cezasına çarptırmışlar. Videoyu kaldırmama rağmen herhangi bir adım bile atmadılar. Doğrudur, konser videosu yüklemek bir suçtur. Bu hatamı kabul ediyorum. Ama mutlaka bir çözüm yolu da bulunabilirdi. Sonuçta ben o yazıyı yazdığımda herkes güzel bir konser olduğunu gördü ve belki de senin bir sonraki Harbiye konserine insanlar bu video sayesinde gelmek isteyecekti. Bunları düşünmeden para uğruna yaptığın bu davranış, seni gözümde bitirdi sevgili Candan Erçetin.

Özetle: Candan ablamız, senin sanatına saygım sonsuz, fakat bu hiç yakışı kalmadı. Ben 6 ay boyunca blogum için içerik yükleyemedim ve Youtube hesabım 6 ay boyunca kısıtlandı. Bugün 15 Mart! Kurtuluşun günü. Artık çekeceğim videolarla tekrar yeni yazılar çıkaracağım. Fakat hayatımdan sanatı para olarak gören Candan Erçetin’i çıkaracağım.

Şimdi kim bilir belki bu yazı için bile bana dava açarsın. Eğer bu yazımı okuduysan şunu da dinle, senin şarkını kullandığım dava açmalık bir cover çalışmam daha var. İlgini çeker belki! Sevgilerle.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;