İstanbul’daki temalı park projeleri eğlenceyi katlayacak

İstanbul’daki temalı park projeleri eğlenceyi katlayacak

Anlatmaya başlamadan önce “Temalı Park” yada “Tematik Park” ibaresine açıklık getirmek istiyorum.

Temalı park; yabancı filmlerde gördüğünüz dağlı, köşklü, mistik bir havası olan ve bunun yanında da lunapark eğlencesinin bir üst seviyesindeki oyuncaklarıyla meşhur olan bir park türü. Yani Paris ve Orlando’daki Disneyland’ı buna örnek olarak gösterebiliriz.

Diğer ülkelerde zengin eğlence sektörü bulunmasına rağmen, geçtiğimiz yıllara kadar İstanbul’daki eğlencenin sadece 3-5 ünitenin bulunduğu lunaparklardan ibaret olduğunu söylemek mümkündü. İstanbullu gençlerin eğlencesi ne yazık ki alışveriş merkezlerinin içerisine kurulan eğlence alanlarına sıkıştırılmış durumdaydı. Ama artık İstanbul da bütün dünya şehirleri gibi temalı parklarına kavuşuyor. Üstelik şu anda planlanmış olan 4 proje var! İkisi açıldı, biri battı, diğerinin de yapımı devam ediyor…

Açılış zamanlarına göre gelin projelere birlikte göz atalım.

Bayrampaşa Ora – Landora Temalı Park

Bayrampaşa Ora Landora Temalı Park

İstanbul’un açılan ilk temalı parkı olma özelliği olan Landora Temalı Parkı’nın şuanki akıbeti zamanında temalı park yatırımcılarını oldukça korkutmuştu. Çünkü kültür merkezi, Outlet alışveriş merkezi, arena, otel ve temalı parkı bünyesinde barındıran dev yatırım olan ORA projesi, açıldıktan kısa bir süre sonra battı.

Carrefour, Bauhaus, İKEA, Koçtaş gibi büyük alışveriş mağazalarının ve Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul’un bulunduğu Bayrampaşa Otogar’ı bölgesinin üst kısmındaki Esenler Ferhatpaşa’da 70.000 metrekarelik geniş araziye yapılan ORA Alışveriş Merkezi, rakiplerinin karşısında daha fazla dayanamamıştı. Yakınındaki en büyük rakibi Forum İstanbul’un kapısından metro geçmesine rağmen, ORA’ya herhangi bir toplu ulaşım alternatifinin olmayışı; projeyi dünyanın en hatalı yatırımlarından biri haline getirdi.

ORA’nın içinde bulunan Landora Temalı Park ise projenin 21.000 metrekarelik alanında bulunuyordu. Landora’nın keyfini kimler çıkardı bilemiyorum tabi, ama şuan koskoca parkın terkedilmiş korku filmi kasabası gibi atıl bir durumda bekletildiğini de hatırlatalım.

Vialand Tema Parkı – Eyüp

Vialand Nefeskesen - AVM

Landora’nın başarısızlığının ardından gümbür gümbür gelen Vialand projesi, İstanbul’a hak ettiği eğlence anlayışını tam manasıyla getiren ilk proje oldu. Gürsoy Grup & Via Properties tarafından Eyüp ilçesi Alibeyköy Mahallesi eski taş ocakları bölgesinde (alışveriş merkezi bölümüyle birlikte toplam) 500.000 metrekarelik alana inşa edilen Vialand, açıldığı günden beri ziyaretçi akınına uğruyor.

İstanbul’a lunapark eğlencesinde level atlattıran Vialand, şehrin prestijini arttıran ilk temalı park projesi olmuş oldu. Vialand hakkında detaylı bilgi alın.

ViaSEA Tema Parkı – Tuzla Viaport Marina

Viasea Roller Coaster - Viaport Marina

Vialand’ı inşa eden Gürsoy Grup & Via Properties hızını alamayarak İstanbul’un Anadolu yakasının en ucuna, Tuzla’ya yeni bir temalı park projesi daha inşa etti. Geçtiğimiz hafta Viaport Marina AVM’nin arazisinde hizmete açılan ViaSea’da 35 ayrı eğlence ünitesini bulabilmek mümkün.

İçerisinde 20 milyon euroluk yatırımla hayata geçirilen, 2,5 saniyede 110 kilometre hıza çıkabilen 55 metre yükseklikte bir Roller Coaster de bulunuyor. ViaSea ile birlikte İstanbul’daki Roller Coaster sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

Tema World İstanbul – Halkalı Atakent

Tema World İstanbul - Halkalı - Atakent

Yapımı devam eden bir diğer büyük proje ise; Küçükçekmece Gölü’nün kuzeydoğusundaki, eskiden bir bölümü Halkalı Çöplüğü olarak kullanılan, 1.429.000 dönümlük araziye yapılması planlanan Tema İstanbul projesi. Toplu konut ve temalı park olarak değerlendirilecek olan bu devasa arazide çalışmalar devam ediyor.

Geçmişten günümüze Doğu, Batı kültürünü ve geçmiş zamanın İstanbul’unu tema olarak alacak olan Tema World, 400.000 m2 alanıyla Avrupa’nın en gözde eğlence parklarından biri olacağı iddia ediliyor.

İçinde yaklaşık 55-60 adet irili ufaklı oyuncak yer alacak. Bunlardan 10 tanesi, çok iddialı, mega oyuncak olacak. Bu mega oyuncaklar içerisinden de bazıları, sadece Tema World için üretilecek, dünyada eşi benzeri bulunmayacak. Sadece Tema World için dizayn edilip, üretilecek.

Türkiye’nin dünya çapındaki temalı eğlence parkı Tema World’ün yatırım maliyetinin arsa bedeli hariç yaklaşık 400 milyon dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;