Trabzon: Doğu Karadeniz’in yeni büyükşehri

Trabzon Ortahisar
Trabzon Ortahisar

Her ne kadar seyahat blogu olmaktan çıksam da, gezginci ruhumu hala kaybetmiş değilim :) Geçtiğimiz günlerde Doğu Karadeniz bölgesinin yeni büyükşehiri olan Trabzon’daydım. Bir süre Giresun‘da kalmak zorunda olduğum için ara sıra çevre illeri de ziyaret etmeden duramıyorum :)


Bu Trabzon’a ilk gidişim değil. Yani burada size şehir rehberi tadında anlatacaklarım bir günlük deneyimim değil. Şimdiden belirteyim ki biri yorumlarda çıkıp yalancıya bak hangi ara gezdin bütün hepsini demesin :)

Trabzon‘da çok güzel doğa harikası yerler var. Bunlardan ilk akla gelen Uzungöl ve Sümela Manastırı. Fakat buralara ulaşım özel araba ve özel turlar dışında biraz zor olduğu için gitmek bir türlü nasip olmadı. En kısa sürede gitmeyi planlıyorum elbette.

Şehirde rahat ulaşabileceğiniz başlıca turistik mekanlar şöyle: Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Trabzon Müzesi, Boztepe, Ortahisar ve Zağnos Vadisi… Bu mekanlar ve Trabzon hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

TAKIMINI BU DENLİ DESTEKLEYEN BİR ŞEHİR VAR MIDIR ACABA?

Bu güzel mekanlardan bahsetmeden önce ilk olarak dikkatimi çok çeken bir konu ile başlamak istiyorum. Şehirde gezerken meydanlarda ve caddelerde şehrin Süper Lig’de bulunan ve 4 büyüklerden biri olan başarılı takımı Trabzonspor’a ait logolara ve bordo-mavili şehir heykelleri bulunduğunu gördüm. Diyeceksiniz ki ‘tamam bir iki tane olur abartma şimdi’ – keşke bir iki tane olsaydı :)

Takımını bu denli destekleyen bir şehir var mıdır bilmiyorum açıkçası. Şehrin çoğu yerinde “Takıma başarılar dileriz” dolusu pankartlar, dev bordo-mavi bayraklar ve Trabzonspor logolu anıt ve heykeller bulunuyor. Yol kenarlarındaki kaldırım kenarları ve merdivenlerdeki trabzanların bir bölümünün rengi de bordo-maviden oluşmakta.

Şehrin mevcut stadı Avni Aker, fakat şuanda Akçaabat yolu üzerindeki deniz dolgu alanına dev bir stadyum inşa ediliyor. Eminim ki bittiği zaman harika olacak. İsmi ise: Akyazı

MÜZELER

TRABZONSPOR MÜZESİ

Şehrin işlek caddelerinden biri okan Kahramanmaraş Caddesi üzerinde Trabzonspor’a ait bir müze bulunuyor. İçinde futbol kulübünün aldığı başarılar, kupalar ve formalar bulunuyor. Müze oldukça modern ve tarihi bir sıraya göre dizayn edilmiş. Giriş ücretsiz.

Trabzon Ayasofya Camii (Ayasofya Müzesi)
Trabzon Ayasofya Camii (Ayasofya Müzesi)

AYASOFYA MÜZESİ

Şimdi geldik bir tarihi güzelliğe daha: Ayasofya Müzesi, daha doğrusu yeni adıyla Ayasofya Camisi – Müftülük geçtiğimiz yıl, içinde hıristiyanlık sembolleri bulunan bu kilise müzeyi camiye çevirdi. Kubbelerinde Hz. İsa ve Meryem Ana‘ya ait mozaikler ve haç işaretleri bulunuyordu. Fakat camiye çevrilme işleminde bu tarihi kalıntılar özel hazırlanan dev platformlarla kapatılmış.

Şimdiki hali ise çok düşündürücü. Örneğin kapıda Hz. İsa ve incil yazıyor, içerde namaz kılınıyor. Minaresi bile yok. Eskiden ışıkla aydınlatılan Çan kulesi ise geceleri karanlığa bürünüyor. Tek mutlu eden olay ise 5 vakit ezan sesinin yankılanması. Ama çok tasvip ettiğim bir uygulama değil açıkçası.

ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon Atatürk Köşkü
Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon‘daki bir diğer en önei yapı ise Atatürk Köşkü. Burası şehir merkezine biraz uzak. Ama belediye otobüsleriyle rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün Trabzon ziyaretleri sırasında kullandığı bu köşk, mimarisiyle de dikkat çekiyor. Bulunduğu bölgedeki dev ağaçlar ise tadından yenmez bir görüntü oluşturuyor.

Atatürk‘ün neredeyse her şehirde bir köşkü var. Ve bütün hepsinin iç dizaynı da birbirine benziyor. O odalara hayran kalmamak elde değil doğrusu :)

TRABZON MÜZESİ

İl merkezindeki Zeytinlik Caddesi üzerinde bulunan dev konak, Trabzon Müzesi olarak ziyaretçisini karşılıyor. Bu görkemli yapı Kostati Teophylaktos tarafından 1900′lü yılların başında yaptırılmış. Fakat Kostaki Teo Phylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulmuş ve konak Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmış.

Türk tarihi açısından önemine değinirsek: Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyareti olan 15-17 Eylül 1924 tarihinde eşi Latife Hanım ve beraberindeki heyetle birlikte bu konakta misafir edilmişler. İç dizaynı ise yine benzer nitelikte.

ŞEHİR MERKEZİ, MEYDANLAR VE CADDELER

Trabzon şehir merkezinde Atatürk Alanı ismini verdikleri hoş bir meydan bulunuyor. Bu meydana çıkan caddeler ise Trabzon’un en önemli caddeleri sayılıyor. Kunduracılar Caddes, Kahramanmaraş Caddesi ve Yavuz Selim Bulvarı‘nı buna örnek olarak gösterebiliriz. Șehrin en meşhur trafiğe kapalı caddesi ise yine bu meydana çıkan Uzun Sokak.

BOZTEPE

Her Karadeniz şehrinde olduğu gibi Trabzon‘da da yüksek bir manzara izleme noktası bulunuyor. Fakat buradaki Boztepe, Ordu‘daki Boztepe‘den biraz daha alçak diye tahmin ediyorum. Ayrıca neden iki karadeniz şehrinin de yüksek tepelerinin isimleri aynı anlamış değilim :)

Bu tepeye yürüyerek de çıkabiliyorsunuz. Fakat çıkışınız sırasında sizi zorlu bir yokuş bekliyor. Tırmanışınızın bir bölümünü cadde üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Ama belirli bir noktadan sonra dar sokaklar, merdivenler ve gecekondu evler karşınıza çıkmaya başlıyor. Bu yorucu etaptan sonra, şehir merkezinden tepeye doğru baktığınızda gördüğünüz balığı anımsatan Olimpiyat heykeline ve Hollywood’u anımsatan “TRABZON” yazısına ulaşıyorsunuz.

Sonrasında ise klasik bir tepede olabilecek şeylerle karşılaşıyorsunuz: Bir top aracı, tarihi mezarlıklar ve çay bahçeleri…

Fakat Trabzon’daki Boztepe’de bunlara ek olarak askeri bir bölge de bulunuyor. Bundan dolayı tepedeki saltanatınız sadece belirli alanlarda sınırlı kalıyor.

MERAKLISINA: Eğer günbatımından hoşlanıyorsanız, o vakitlerde Boztepe’deki yerinizi almanızı öneriyorum. Kışın güneşli bir gün bulmanız zor olabilir. Fakat buraların günbatımı güneş olmadan da güzel oluyor. Tavsiye ederim :)

Trabzon Zağnos Vadisi
Trabzon Zağnos Vadisi

Doğu Karadeniz Bölgesi‘nin kültürünü ve doğal güzelliklerini illerin merkez ilçelerinde görmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Bu kültürler daha çok köylerde yaşatılıyor. Fakat Trabzon bu olaya da çözüm bulmuş ve şehrin merkezine Zağnos Vadisi adında doğal bir park kurmuş.

Vadi șuan bana göre tam istenilen kıvamda değil. Biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Ama eminim ki yakın gelecekte turistler için müthiş bir cazibe merkezi olacak. Özellikle parkın içerisinde bulunan büyük havuz ve kemer köprü, parka ayrı bir hava katmış.

ORTAHİSAR

Ortahisar semti ilk bakışta İstanbul-Sultanahmet’i anımsatıyor. Dar sokaklar, kültürel evler ve çeşitli müzelerin bulunduğu Ortahisar, Atapark ve Atatürk Alanı arasında köprü görevini üstleniyor. Yine turistler için keyifli bir mekan gibi görünüyor. En azından benim için vazgeçilmez oldu : ) Oldukça kültürel görünüyor (En azından dışardan öyle, içini bilemem :)

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Trabzon, alışveriş merkezleri açısından önemli projelere ev sahipliği yapmış diyebiliriz. Fakat projeler şehrin merkezinden biraz uzakta kalıyor. Havalimanının hemen arkasında bulunan Forum Trabzon içlerindeki en gelişmiş AVM diyebiliriz. İkinci büyük ise Yomra yolu üzerindeki Cevahir AVM. Ve diğer bir seçenek ise Atapark‘taki Varlıbaș.

ULAŞIM

Minibüs ve Otobüs hakimiyetinin bulunan şehirde raylı sistem bulunmuyor. Ulaşımda daha çok minibüsler kullanılsa da, şehir içinde bazı hatlarda otobüs seferleri de yapılıyor. Otobüslerin yeni ve İstanbul’dakilere benzer nitelikte modern olması da dikkat çekiciydi. Fakat sefer süreleri oldukça mesafeli. Örneğin;, Ayasofya‘nın orda yaklaşık bir saat Beşirli-Tıp otobüsü beklediğimiz doğrudur. Gelenler ise tıka basa dolu. Metrobüs’ü aratmadı desem yeridir :)

Ayrıca bir ara Trabzon Büyükşehir Belediyesi‘nin İstanbul’dan Paşabahçe yolcu vapurunu aldığını duymuştum. O vapuru geçen yıl limanlarında görmüştüm. Fakat hala onu değerlendirmediler.

Ulaşımda genelde nakit para kullanılsa da, Takkart isimli İstanbulkart‘a benzer bir ödeme sistemini de devreye sokmuşlar. Ayrıca İstanbul’daki gibi bazı duraklarda “Akıllı durak sistemi” uygulanıyor.

KISACA :)

Trabzon Balık Olimpiyat Logosu
Trabzon Balık Olimpiyat Logosu

Trabzon’u iki üç satıra sığdıracak yeteneğe ne yazık ki henüz sahip değilim :) Bundan dolayı yazımda gördükleriniz şehrin sadece bir bölümü. Eğer tamamını görmek isterseniz mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Doğu Karadeniz illeri arasında gelişmişlik düzeyi yüksek olan Trabzon, doğal güzellikler açısından etkileyici bir şehir. İyi ki gidip gezmişim diyorum. Aslında Sümela Manastırı’nı ve Uzungöl’ü görmeyi de çok isterdim. En kısa sürede oralara da giderim diye düşünüyorum.

Şehir merkezine en yakın ve en gelişmiş ilçe köftesiyle meşhur Akçaabat. Herkes köfte olarak Nihat Usta‘yı met ediyor. Fakat gidip tatmak nasip olmadı hiç. Eğer size olursa uğrayın derim :) Trabzon‘da kalacak otel de çok. En ucuzunu arıyorsanız Trivago‘ya göz atmanızı tavsiye ederim.

He birde unutmadan, Trabzon simidine de bayıldım. İstanbul’daki gibi 1.40 TL de değil, 50 kuruş. Doya doya yeyin uşaklar :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

15 yorum
 • DOĞU KARADENİZ’DE BİR BÜYÜKŞEHİR

  Her birimizin günlüğündeki anılar muhakkak ki çok önemlidir. Ancak, yazmayınca unutulup kayboluyor… Dolayısı ile bu paylaşımlarınız okur için önemli olduğu kadar sizler içinde unutulmayacak anı olacaktır.. Blog yazınızda Trabzon’umuzla ilgili tasviriniz de sürükleyici anlatımınızın yanı sıra fotoğraflarla desteklemeniz de ayrıca yazınıza renk kattı…….Özetle güzel bir yazı okuduk eline sağlık,,,

  Tabii bunlar sizin gördükleriniz yorumda uzun uzun yazamayacağım ancak, özetle şunu belirtmek istiyorum öncelikle Trabzon ve Trabzon insanı denince akla Trabzonspor’umuz ve insanı gelir.
  Güven veren bir şehir. Saat zaman kaç olursa olsun yabancılık çekmeden hemen herkes rahatlıkla ve güvenle Şehri ve bölgenin tamamını sorunsuzca ve keyif alarak gezip görebilir, bunda kimsenin şüphesi olmasın..

  Ancak güzel değerlerimizin yanında maalesef şehir merkezi olarak 70 li yılların sahilini şimdi çok arıyoruz, biraz amiyane olacak olacak ama maalesef yazın sahilde yürüyüş yapanlar b..k kokluyor, yaylalar ise çarpık yapılaşma sonucu çoktan gecekondu mahallelerine dönüşmüş.

  İnsan elinin ulaştığı VAHŞİ DOĞA adeta sarhoş gibi dengesini şaşırmış. Geride ismi ile dünyaca anılan Uzungöl (Havuzgöl) dahi adeta beton yığınına dönüşmüş….Dereleri ise hiç sormayın, bölgenin tamamında Hes’ler yüzünden dereler adeta pes etmiş durumda ne suyu kaldı ne canlısı….

  Umarız önümüzdeki günlerde şehri gezen turistlere ve Trabzon halkına iskelesi ile birlikte yakışır bir sahil,,,doğa ile bütünleşmiş bir UZUNGÖL ve bölgenin bütün derelerinde rengarenk balıkların ve diğer canlıların dans ettiği pırıl pırıl berrak suları görürüz..

 • Trabzon gerçekten gidip görülesi bir yerdir. Eğer karadenizi hiç görmediyseniz, mutlaka trabzonda başlayarak karadenizi gezin. Doğasıyla, kültürüyle bir harika…

 • Nihat Usta mi? bir daha dusun istersen. 1 defa gittim rezalet bir servis sunuldu. Zaten blog sayfalarini takip ederseniz bircok kotu yorumu sizde goreceksiniz. Bunun yerine ismi duyulmamis herhangi bir kofteciye gidin en azindan doya doya kaliteyi yersiniz.

  • merhaba iki arkadaş olarak gezmeye rize ve Trabzon a gelmeye düşünüyoruz uçak inimden sonra ne yapacağımızı bilemiyoruz..Zaman’ı kısaya sığdırmak görmediğimiz yer kalmasın istiyorum. uçak inimden sonra en mantıklı araba kiralamakmı yada tur otobüsleri varmı ? mükemmel lezzetleri tatmak güzel mekan tavsiyesi istiyoruz..

 • Doğu Karadeniz’in incisi Trabzon en ucuz, en güvenli ve konforlu Akra Günübirlik Tur güvencesiyle gezilir.

 • Karadeniz turları, uçakla ve otobüsle yapılan 1 hafta süren, Karadeniz’in tüm şehirlerini, yaylalarını, doğasını ve Batum’u gezdiren uzun tur programları ve fiyatları. karadeniz turları seçeneklerinden yararlanarak yemyeşil bir coğrafyayı keşfe çıkmaya var mısınız?

 • Trabzon’da şu anda en önemli faktör araplar ve onların turizm ve gayrimenkul sektörüne getirdikleri canlılık.

 • yok böyle bir oksijen böyle böyle bir sive böyle bir samimiyet buram buram tarih kokuyor 15saatlik yol geldim yine olsa yine gelirim sumela evet görsel olarak mükemmel ama oraya tırmanmak o atmosferi solumak tarifi yok 9kişilik mini dolmuşları yok mu bayıldım ama bir şehir bu kadar mi yokuş olur hiç mi düz sokak olmaz ya kesin kesin gidin hiç durmayın karadeniz görmeyen daha hicbirsey görmemiştir daha önce:-)

 • Trabzon benim de fahri memleketim ve ilk fırsatta gideceğim, yazılarınız seyehatime yön verecek,teşekkürler paylaşımdan ötürü.

 • EVET BENDE ÇOK BEYENDİM.
  BENİMDE SİTEM VAR
  AMA BEN ORAYA FOTOĞRAF FALAN KOYAMIYOM YARDIM EDERMİSİNİZ LÜTFEN BANA ULAŞMAK İÇİN Prenses1.tr.gg saytindan ulaşas bilirsiniz BEN SİZE YA BURDAN YADA SAYTIMDA ÇOKORİNG VAR ORDAN SİZE ULAŞARIM LÜTFEN CEVAP YAZIN BYE BYE :( :) birde ben AZERİYİM
  SİZ BOM BOM OYUNUNU OYNUYOMUSUNUZ BENİM ORDADA İSMİM VAR NÜBAR-DI İSMİM OYUNDA DA GERÇEKDEDE HER NEYSE SİZ KIZMISINIZ YOKSA ERKEK

 • Bana göre Bu yazının en büyük eksiği Sümela Manastırı ve Atatük köşkü olmuş galiba :) Sümela Manastırını kesinlikle görmenizi tavsiye ederim, adamlar üşenmeden bir dağın taşlığına yapışık kilise inşa etmişler ve kesinlikle dolaşılması gereken yerler arasında,tarihi açıdan motifler ve simgeler gerçekten o dönemi anlatıyor, ulaşım yönünden biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor malum şehirden biraz uzak ve dağın yamacında bu yüzden bir yaya yolu ile ulaşım sağlanıyor. Çıkarken merdiven saymakta eğlenceli oluyor.Kesinlikle gitmenzi tavsiye edebilirim :=)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.