Türkiyesiz Eurovision Şarkı yarışması başlıyor! (Güncellendi)

Eurovision 2013
Eurovision 2013

Türkiye’nin oylamadaki değişikliklere tepki göstermek amacıyla katılmadığı 58. Eurovision Şarkı Yarışması; 14, 16 ve 18 Mayıs tarihlerinde İsveç’in güney şehirlerinden olan Malmö‘de gerçekleşecek. Yarışmaya bu yıl Türkiye dışında; Bosna Hersek, Portekiz ve Slovakya da katılmayacak.


İsveç’in temsilcisi Loreen, geçtiğimiz yıl Azerbaycan’daki müthiş görsel şölen eşliğinde gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’nı Euphoria şarkısıyla kazanmıştı. Bu sebeple, Eurovision geleneği gereği bu yılki yarışma İsveç’te düzenleniyor.

TRT’nin Eurovision’u yayınlayıp yayınlamayacağı tartışılırken, ‘sansür koyabilir‘ iddiaları ortaya atılmaya başlandı. Çünkü Eurovision bu yıl büyük bir protestoya tanıklık edecek. 27 yaşındaki Finlandiyalı temsilci Krista Siegfrids, ülkesinde eşcinsel evliliğe izin verilmemesini protesto etmek için ‘Marry me’ şarkısını seslendirirken vokalistiyle öpüşecek. Bundan dolayı TRT’nin, bu lezbiyen hareketi sansürleme ihtimali söz konusu. Bekleyip göreceğiz.

Türkiye’nin bu yıl katılmamasınına dikkat çeken Azerbaycan temsilci Farid Mammadov ise ‘Bu yıl Türkiye’yi temsilen de yarışacağız’ diyerek, Türkiye’deki Eurovision-sever’lere moral verdi. Biz de kendisini destekleyeceğimize dair söz verelim :)

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Eurovision-sever’ler açıklanan şarkıları tek tek dinleyerek bu yılki tahminlerinin yer aldığı favori listelerini oluşturmaya başladı bile. Her yıl olduğu gibi ben de kendi favori listemi oluşturdum.

ROMANYA ŞOK ETTİ, YUNANİSTAN GÜLDÜRDÜ

Yıllardan beri favori ülkem olan Romanya, bu yıl çıkardığı şarkıyla beni şok etti. Canlı performansını izleyemedim, belki sahnede farklı olur ama şimdiden salonda bulunanlara Allah sabır versin diyorum :)

Yunanistan ise eğlenceli bir Funk grupla katılmış. Şarkının nakaratı biraz daha değişik olsaymış güzel olabilirmiş diyebileceğim şarkılardan bir tanesi, ama beni şarkıdan daha çok video klipleri güldürdü. Klip boyunca, bu kesinlikle Türk olabilir diyebileceğim pos bıyıklı bir amcadan kaçıyorlar :) Acaba o amca gerçekten Türk mü yoksa Yunanlı mı?

Ayrıca bu yıl Dubstep tarzı müzikleri çok duyacağımızı da not olarak eklemek isterim. Bir de Fransa’nın şarkısı da çok cool duruyor. Bir şeyler başarabilir.

FAVORİLERİM

Favori listemde sırasıyla; Rusya, Danimarka, Ukrayna, Moldova, Almanya, Malta, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Finlandiya ve İngiltere var. Canlı performansları izledikten sonra listemde büyük değişikliklere gittim (16.05.2013). En beğendiğim ilk 5’e şöyle bir göz atalım;

RUSYA / DINA GARIPOVA – WHAT IF

Sahne performanslarını izledikten sonra Eurovision favori listemi güncellememle birlikte Rusya, listemin en üstüne çıkmayı başardı. Harika bir performans sergileyen Tatar asıllı Dina Garipova Eurovision’u tekrardan Rusya’ya taşıyabilir. Özellikle performansın 02:26’dan sonraki anlarına bayıldım diyebilirim.

DANİMARKA / EMMELIE DE FOREST – ONLY TEARDROPS

Favori listemdeki değişimle birlikte ilk 5’ime dahil ettiğim Danimarka, harika bir sahne performansıyla karşımıza çıktı. Şarkı bir yerlerden tanıdık geliyor aslında, ama yine de her haliyle başarılı. Zirveyi zorlayacak gibi duruyor.

UKRAYNA / ZLATA OGNEVICH – GRAVITY

Şarkının başlangıcı harika. O pürüzsüz ses, baştan sonra bıkılmadan dinlenebilir!

MOLDOVA / ALIONA MOON – O MIE

Görsel şovda olduğu kadar şarkıda da bir hayli başarılı bir çalışma olmuş. Moldova’nın en iyi parçası denilebilir.

ALMANYA / CASCADA – GLORIOUS

Lena’dan sonra başarılı işler çıkarmaya başlayan Almanya, bu yıl da dinamik bir şarkıyla karşımızda.

Kalbimiz bu kez İsveç’te, Malmö’de atacak. Umarım en çok hak eden ülke kazanır. Eurovision’dan sonra durum değerlendirmesi için tekrar görüşmek üzere!

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

1 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.