Türkiye’yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 1

Taşını kaldırdığınızda ortaya tarih çıkan, nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış müthiş bir coğrafyada yaşıyoruz. Neredeyse her ilimizde karşımıza başka bir tarihi güzellik çıkıyor. Son yıllarda bu olayların sayısı artmaya başladı. Yüzyıllardır Türkiye’de bulunan bu tarihi güzellikler, garip bir şekilde daha yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Bunun için araştırmalar yapılıyor ve restorasyon çalışmalarına başlanıyor.


Ne güzel değil mi? Tarihe değer verip, onları gün yüzüne çıkarıyoruz. Buna hiçbir sözüm yok ama onları nasıl ortaya çıkardığımız ve ne amaçlarla bunu yaptığımız muamma. Örneklerle üzerinden gitmek istiyorum çünkü artık bir blog yazısına sığmayacak kadar fazla örnek var elimizde.

Göbeklitepe’nin son hali

İlk insanlığın izleri, dünyanın en eski tapınağı olan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 2

Ama öyle bir hızla sürüyor ki artık hızlar alınamamış ve atmosferin ihtişamına uygun olan ahşap yolların bir kısmı yerini betonlara bırakmış.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 3

Üzerinde ise dozerler bilinçsizce cirit atıyormuş.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 4

 

Antalya’nın yeniden inşa edilecek olan antik kenti Termessos

Antalya’nın bir diğer antik şehri ise Termessos, çok popüler değil ama bana göre bu denli sağ kalmayı başarabilmiş harika bir medeniyet kalıntısı. Bizzat ziyaret ettiğim için söyleyebilirim ki Türkiye’de gördüğüm en iyi yer. Dağın tepesinde bildiğiniz farklı bir medeniyet kurulmuş. O dev taşların dağın tepesine nasıl çıkmış olabileceği ise ayrı bir tartışma konusu. Bu muhteşem antik kalıntının, kalıntı olmasından rahatsız olmuş olan yerel yönetimler bu bölgeyi restorasyona alma çalışmalarına başlamışlar. Sanırım bu kalıntı yapıları tekrardan restore edip kullanıma açacaklar. Yol yakınken acilen buranın da gündeme gelmesi gerekiyor. Tehlikenin neresinden dönülse kârdır.

Eğer olası bir faciadan önce son orjinal halini görmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 5

Bir diğer facia ise Giresun’dan

Türkiye’nin Sümela Manastırı’ndan sonraki ikinci büyük manastırı olan Giresun’daki Meryem Ana Manastırı için de yıllar önce restorasyon çalışmaları bu şekilde başlatılmıştı;

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 6

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 7

Ve şimdi sıkı durun yeni hali geliyor;

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 8

Denizli’den de yeni haber geldi

Son günlerde arttığını söylemiştim, bir diğer haber de Denizli’den. Belediye Unesco mirası bu antik tiyatroyu restore edip tekrar kültür-sanat etkinliklerine açmak istiyormuş.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 9

Fotoğrafa iyi bakın, eser neredeyse bir kalıntı ve restore edilmesi demek aslın yeni baştan yapılması demek. Yani bildiğin bu alanı tamamen yamalayacaklar. Orjinal akustiğini tekrar elde etmeleri bu manzaraya bakılırsa zaten imkansız. E o zaman bu neyin restorasyonu? Aspendos gibi ayakta kalmayı başarabilmiş en önemli antik tiyatromuzun bile başına gelenler ortadayken burayı neye çevirecekler kim bilir. Yani gördüğünüz bu tarihi eserimiz de artık yok olanlar arasına girmiş durumda.

Kaderine terk edilen İstanbul’un surları

1453 İstanbul’un fethinden bu yana ve tabi ondan önceki dönemden beri İstanbul’un simgelerinden biri olan ve Bizans İmparatorluğu’nun sınırlarını oluşturan İstanbul’un surlarına neredeyse kimse dokunmamış. Günümüzde önlerindeki boş alanlar bostana dönmüş ve tarım yapılıyor. İstanbul’un şehir merkezinde tarım yapılan tek yer denilebilir burası için ki hatta National Geographic’e de konu olmuştu zamanında.

Bu surlar şuan neredeyse tehlikenin bir numaralı adresi. Gece saatlerde burada başınıza ne gelebileceğine dair garantiyi kimse vermiyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda da tarihin izinden gitmeye çalışan bir turist bu surlarda öldürülmüştü.

Canı sıkılan Zeytinburnu Belediyesi, Kültür Vadisi projesi kapsamında ara sıra burada yamalı restorasyonlar yapıyor. Bakınız;

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 10

Fatih Belediyesi de canı sıkılanlardan ve bazen kendi sınırlarındaki bölgeleri yamalıyor. Hatta işi bir adım ileri götürerek ortamı düğün salonuna çeviriyor.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 11

Ortada ne müze var ne de gezilebilecek bir alan. Eskiden var olan Yedikule Zindanları Müzesi’nin yerinde de yerler esiyor, çünkü kimse bu bölge için kılını kıpırdatmıyor. Kıpırdanan tek alan var o da arkadaki Zeytinburnu Sahili ve Abdi İpekçi Spor Salonu. Çünkü buralara yeni milyon dolarlık gökdelenler ve rezidanslar inşa ediliyor. Hatta bu sahilde inşaatı devam eden Büyükyalı projesinin bulunduğu alan şimdiye kadarki en pahalı arazi olarak biliniyor.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 12

Bizans Pimapen… pardon Tekfur Sarayı.

Bir diğer muhteşem restorasyon ise İstanbul’da ayakta kalmayı başarabilmiş tek Bizans sarayı olan Tekfur Sarayı’na yapıldı.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 13

Güzel güzel restore edildi, pimapen pencereleri takıldı ve şimdi de içerisine çini müzesi inşa ediliği söyleniyor. Bence çini müzesi lütuf olmuş, buradan ne güzel düğün salonu olurdu, ne gerek vardı çanak çömleğe.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 14

Süheyl Bey Camii

Tramvayla geçerken “Aaa Kabataş yolunda başka bir modern sanatlar müzesi de varmış bak hiç görmedik” diyebilirsiniz ama burası bütün şeffaflığıyla bir cami.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 15

Mimar Sinan’ın son AVM’si

Burası da Mimar Sinan’ın son yapıtı olarak bilinen Atik Valide Külliyesi’ymiş.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 16

Yok yok bu değil, burası, farklı bir yer:

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 17

Haberim yokmuş gibi tekrar restore et

Burası da Hatay Arkeoloji Müzesi’ymiş. Bu da bir Roma mozaiği.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 18

Nereden girecek bu dozerler?

Bursalılar bu Sinan Paşa Külliyesi’ni restore ederken dozerlerin girebileceği bir kapının olmadığını farketmişler ve buradan da güzelce bir kapı açmışlar.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 19

Antalya Aspendos Tiyatrosunun yeni mermerleri

Restore edilince daha güzel olacağını düşünenlerin eli geçtiğimiz yıllarda Aspendos’a da değmiş ve ortaya bu çirkin yamalı görüntüler çıkmıştı.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 20

Bu da Sünger Bob’un anısına.

Bilinen en popüler restorasyon başarımız bu biliyorum ama böyle bir yazıya koymadan edemezdim. Şile Kalesi.

Türkiye'yi son dönemde saran restorasyon furyası facialarında yeni gelişmeler 21

Bitsin miydi?

Daha o kadar çok facia var ki, içlerinden eleme yapıp, en güzellerini (!) derleyeyim dedim. Uzun bir içerik oldu ama bunca söylenen söz, gözlerimizin önünde eriyen tarihi güzelliklerimiz karşısında az bile.

Bunu söylemeyi pek sevmiyorum ama bu yazıyı paylaşmanızı rica ediyorum. En azından daha fazla kişi bu durumlardan haberdar olmuş olur ve belki birilerinin sesi çıkar. Kim bilir daha bilmediğimiz nereler vardır.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

5 yorum
  • Güzel bir yazı olmuş tebrikler sünger bob benzetmesi güzel bende oğlumun bir zamanlar kendini kaybedercesine oynadığı ve şimdi şükür ki bıraktığı oyuna benzettim minecraft mi neydi acaip kutu kutu biseylerdi bunu la ilgili bi arastirmanizda varmı acaba bu küçücük çocukları bu acaip guraip oyunlardan nasıl uzak tutucaz ..

  • Güzel bir yazı olmuş tebrikler sünger bob benzetmesi güzel bende oğlumun bir zamanlar kendini kaybedercesine oynadığı ve şimdi şükür ki bıraktığı oyuna benzettim minecraft mi neydi acaip kutu kutu biseylerdi bunu la ilgili bi arastirmanizda varmı acaba bu küçücük çocukları bu acaip guraip oyunlardan nasıl uzak tutucaz ..

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.