Ülkece eğlenmeyi unuttuk

Sochi Olympic Games
Sochi Olympic Games

Dün gece canım sıkıldı yine daldım Youtube’a. Müzik eşliğinde senkronize hava-i fişek ve dans şovlarına bayılırım. Genelde bu bahsettiğim durum açılış seremonilerinde olduğu için “opening ceremony fireworks” yazdım ve karşıma hep olimpiyatlar, büyük açılışlar ve büyük görkemli şovlar çıktı. Birkaç istisna dışında hepsi de yüksek çözünürlükte ve çok başarılı çekilmişler. Bu bahsettiğim videoların çoğunun Arap ülkelerinde olması da ayrı bir tuhafıma gitti zaten :) Herneyse…


O kadar sayfa gezdim içlerinde bir tane bile Türkiye’den video bulamadım. Sonra aramaya “Turkey Fireworks” yazdım. Karşıma sadece İstanbul’da 29 Ekim’de Boğaz’da yapılan hava-i fişek şovu karşıma çıktı. Zaten o da olmasa halimiz harap. Hoş var da ne oluyor. Her yıl aynı şeyler; Köprüden sarkan ateş şelalesi, sonra birkaç köprü üzeri havai fişekler ve ardından da Kız Kulesi’ne kadar 5-6 noktadan atılan havai fişekler. Bir etkinlik hiç mi gelişmez? Her yıl aynı terane, harcanan paraya yazık. Yahu bir kere de değiştir işin rengini de, ortaya renkli lazerler felan koy ne bileyim. Ya da Boğaz’ın her noktasından duyulacak bir gösteri müziği koy. 15 dk’lık gösteri için bir müzik var aslında, Fahir Atakoğlu tarafından besteleniyor. Ama her yıl aynı beste, aynı senkron. Her yıl sadece tek bir şey değişiyor :) Havai fişekler bazen Avrupa’da bazen de Asya’dan atılıyor :) Ne büyük bir gelişme! O gösteriye harcanan parayla el dünyanın en güzel şovlarını çıkartıyor halbuki.

Bir de 29 Mayıs’ta İstanbul’un Fethi için Haliç’te bir gösteri yapılıyor. Fakat onların videosunu koyan adamlar, “belki bu gösteriyi yabancılar da izler o yüzden şu videonun etiketlerine “turkey firework” felan yazayım” dememişler bile :) Videolar var, ama sonuçlarda çıkmıyor. Fakat ben Haliç’teki gösteriyi daha çok beğeniyorum. En azından lazer, sinevizyon ve su şovlarıyla harmanlanmış bir ürün çıkartıyorlar.

Ben en çok Dubai’ye bayıldım

Adamlar Dubai’de resmen bir imparatorluk daha kurmuşlar. Dünyanın en yüksek gökdeleni ve açılışı için efsane bir şov hazırlamışlardı. Bizde de Avrupa’nın en yüksek gökdeleni açıldı, İstanbul Sapphire. Açılış gösterisi yapılmadığı gibi bir de dalga geçer gibi pazardan aldıkları havai fişekleri gökdelenin tepesinden tek tek attılar :) Aşağıda ikisini de göstereyim size hatta :)

BU DUBAI BURJ KHALIFA’NIN AÇILIŞI

BU DA AVRUPA’NI EN YÜKSEK GÖKDELENI ISTANBUL SAPPHIRE :)

Farkı gördünüz :) Bunun üzerine diyecek bir şeyim yok benim :)

Yani şimdi işin özüne dönelim. Gerçekten ülkece eğlenmeyi unuttuk. Elalem Yılbaşında bile deli gibi gösteriler planlarken bizimkiler Şişli Belediyesi’nin Nişantaşı’nda 4 duvar arasında yaptığı ve pıt pıt attığı havai fişeklerle eğleniyor.

Hiçkimse demiyor ki bu nedir? Bizi böyle mi eğlendirmeye çalışıyorsunuz? El gitti Mersin’e biz gittik tersine demiyoruz hiç. Ülkece moral bozukluğumuzun sebebi bu, kafa dağıtacak, stres atacak ürünler üretilmiyor bu ülkede. Sadece İstanbul ile olacak iş değil ki bu. Diğer şehirler neden uyuyor? İzmir de İstanbul Boğazı’ndaki gösteri gibi gayet uygun bir şehir aslında.

Ara sıra Dünya starları turneye geliyor. Onları da sanki başka stadyumumuz yokmuş gibi İTÜ Stadyumu’nda ağırlıyoruz :)

Ne olacak bizim bu halimiz, gerçekten bilemiyorum…

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.