Fozdemir Blog
Üsküdar Ümraniye Metrosu
Üsküdar Ümraniye Metrosu
Anasayfa > Sizler İçin Araştırdım > Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun yapımına başlandı

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun yapımına başlandı

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Sancaktepe şeklinde ihale edilen hattın 38 ay sonra İstanbul’a kazandırılması hedefleniyor.

closeBu yazı 6 yıl 6 ay 27 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal metrosunun ardından Anadolu yakasına ikinci metro hattının da yapımına başlandı.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Sancaktepe şeklinde ihale edilen hattın 38 ay sonra İstanbul’a kazandırılması hedefleniyor. 17 km uzunluğundaki metro hattında ana hat tünelleri ve üzerinde delme ve aç-kapa tipinde toplam 16 adet istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2.750 m bağlantı tünelleri olacak. Böylelikle Üsküdar’dan Sancaktepe’ye 24 dakikada ulaşılabilecek.

16 istasyon!

Anadolu yakasının 2. metro hattı Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkilap, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplukonutlar, Çekmeköy-Sancaktepe olarak toplam 16 istasyondan oluşuyor.

Avrupa yakası ulaşımıyla entegreli

Yeni hat Avrupa yakasının ulaşım sirkülasyonuna entegre olacak. Böylelikle Anadolu yakası ve Avrupa yakası arasında müthiş bir ulaşım ağı oluşacak. Vatandaşlar birkaç aktarma yaparak kıtalar arasında istedikleri noktalara ulaşabilecek. Hat Metrobüs ve Marmaray’a da entegreli olacak.

Çekmeköy-Sancaktepe’den yolculuk süreleri;

Üsküdar :    24 dk.
Kartal :   59 dk.
Yenikapı :   36 dk.
Taksim :   44 dk.
Hacıosman:   68 dk.
Havalimanı :   68 dk.
Olimpiyat Stadı:  78 dk.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

22 yorum

Yorum bırakın

 • Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 15 Haziran 2011 Çarşamba günü tekrar yayıma alınmıştır. Bundan önceki yorumlar, yazının eski hali zamanına aittir.

 • Gerçekten istanbulun başına bir olay gelmezden bu gçö bitmez ne toprağı varmış kardeşim gelen gidiyo gören gidiyo:)

 • Bak Amerikalılara adamalar 3 katlı yok inşa etmiş biz daha 1. katını edemedik :) Türkiyenin trafik surunu bitmez.

 • Gürkan dua ette nazar değmesin bari bi aksilik fln olur geri cekerler projeyi snn bulunduğun bölgeden :)) :))

 • Güzel bir proje…55 Bin gibi bir rakamda çok iyi birşey olsa gerek fakat 4 yıl gibi bir süre olunca insana çok uzun geliyo… Kim öle kim kala ama istanbuldaki nufus artışı düşünülürse bu metro hattının yanına 4 sene sonra yenisi başlar … :) :)

 • çekmeköylü arkadaşım bir işe yaramayacak demişsinde ben madenlerde oturuyorum. yani bu hat madenler değilde senin oradan geçse bende senin gibi yapılacak bu hizmete çamurmu atmalıyım. bırak yapsınlar işte sanada sıra gelir elbet :))
  hem madenlere olmayacak ta neredeye yapılacak? varmı daha merkezi bi yer?

 • bir çekmeköylü olarak bunun bana yararı ne demek istiyorum?
  9üd iett aracı sözde üsküdar-çekmeköy hattında çalışıyor bu otobus dudullu mağdenler yönünden şahinbey sondurak çalışmakta yani çekmeköy ile alakasız yapılması beklenen bu metro hattıda aynı şekilde ümraniye-dudullu-mağdenler son durak olarak çalışacak yani bizim işimizwe yaramıcak.saıgazi,samandıra,çekmeköy,sultanbeyli,taşdelen, giden tüm otobusler zaten dudullu-mağdenlerden geçiyo yani o hattın metroya ihtiyacı yok illa bu hat kullanılacaksa en azında son durak çekmeköy olsun :s çekmeköylüye yine adını kullanılarak elini yalamak düşüyo :S

 • Hayırlısı ile başlayıp bitsede binsek. Bide Marmaray’ın sondurumu hakkında bi yazını bekliyoruz…

%d blogcu bunu beğendi: