Yan yana can cana, bineriz metroya!

MARMARAY
MARMARAY

1992’den 2000 yılına kadarki uzun bir süreçte yapımı tamamlanan İstanbul‘un ilk metro hattı olan Taksim-Levent Metrosu ilk açıldığında sadece 5 istasyondan oluşuyordu. Fakat işlevi büyüktü! :) Çünkü 2000 yılında, bu ufacık metronun açılması İstanbul’da öyle bir yankı uyandırmış ki, şehirde metroya karşı yoğun bir sevgi patlaması yaşanmış. Metro güzergahındaki potansiyel yüzbinlerce yolcunun trafik çilesi sona erince, adeta kafayı sıyırmışlar :) Öyle olacak ki, o zamanların ünlü pop şarkıcısı Mustafa Sandal, çevre baskısından öyle etkilenmiş ki; yememiş içmemiş, İstanbul Metrosu‘na şarkı yapmış. Şarkı o yıllarda yaşayanların ve sevgili Sandal’ın çilesinin özeti adeta. Sözleri de öyle uyumlu ki… Nakaratına aşık olabilirsiniz :)


Şarkıyı ve klibini paylaşmadan önce birkaç kritik daha yapmak istiyorum;

BAĞIŞIKLIK YAPTI!

Malumunuz günümüzde (İstanbul’a) birçok metro hattı yapılıyor. Denizden de, karadan da… Hatta adına şarkı yazılan bu metro hattı da yapılan eklemelerle 16 istasyona ulaştı ve şuan Yenikapı-Hacıosman arasında çalışıyor. Gördüğünüz gibi 3 katından da fazla; ama adına ne şarkı yazan var, ne de metro yapıldı diye heyecanlanan vatandaş :)

Fakat kendimi tenzih ediyorum bu konuda. Çünkü İstanbul‘a her metro yapıldığında en az Mustafa Sandal kadar heyecanlanıyorum; hatta şarkı da yapmak isterim ama bu güzide eserin yerini asla tutmaz herhalde :)

Bonus: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sıradaki metronun açılışına mutlaka Mustafa Sandal’ı da davet etmeli :) Mini bir konser, hatta yeni klip… Ne bileyim! Bu zamana kadar çağırılmamış olması zaten büyük bir hata :)

Keyifli dinlemeler :)

Aklıma geldi bonusu: Sahi ya, Serdar Ortaç ne yapıyor? :)

 

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.