Yerebatan sarnıcı mı, tramvay mı?

Yerebatan sarnıcı mı, tramvay mı?

Yerebatan Sarnıcı mı Tramvay mı?
Yerebatan Sarnıcı mı Tramvay mı?

Tarihi yarımada olarak bilinen ve Fatih ilçesini kapsayan bu kültür dolu alan, artık tehlike altında.

Yer altında bulunan dünyaca ünlü Yerebatan Sarnıcı üstten geçen araçların yaydığı titreşimlerden dolayı zarar görüyor. Bu yüzden geçtiğimiz aylarda bu kısım trafiğe kapatıldı. Fakat trafiğe kapatılmasına rağmen T1 Zeytinburnu Kabataş tramvayı seferlerine devam ediyordu.

Fakat tramvay, normal araçlara göre daha fazla titreşim yayıyor. Durum düşünüldü ve İstanbullulara seçim kaldı. Yerebatan Sarnıcı gibi büyük bir tarih mi, tramvay mı?

MİLYONLARCA TURİST!

Tramvayın buradan geçmesi demek, milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu mekanın zarar görme tehlikesi demek. Tramvayın buradan geçmemesi demek ise tam bir kaos!

ALTERNATİF GÜZERGAH SAĞLANABİLİR!

T1 Zeytinburnu Kabataş tramvayı Beyazıt-Eminönü arasının çalışamaması demek tam bir felaket. Eğer ille de geçmemesi gerekirse; tramvayın en akılcı güzergah olarak Aksaray’dan Unkapanı’na dönüp, Eminönü’ne devam etmesi gerekecek.

BÜYÜKŞEHİR NE DER?

Büyükşehir tabi ki bu duruma müsade edemez. Çünkü elinde iki büyük maddi güç söz konusu. Yani iki çocuğu arasında seçim yapması gereken bir anne durumuna düştü. Fakat Büyükşehir akılcı bir plan uygulayarak iki gücünden de vazgeçmeyecek.

Alan trafiğe yine kapalı kalacak, fakat Yerebatan Sarnıcı’nın üzerine kurulan ve en çok tehlike arz eden Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Binaları ile İl Genel Meclis Salonu kısa sürede boşaltılarak, yıkılacak. Böylelikle Yerebatan Sarnıcı üzerinden büyük yük kalkacak.

Tramvay ise aynı güzergahta devam edecek. Büyükşehir titreşimleri azaltmak amacıyla raylarda; az titreşim yayan özel bir malzeme kullanacak. Böylelikle iki gücü yine eski düzende devam edecek.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;