Yerebatan sarnıcı mı, tramvay mı?

Yerebatan Sarnıcı mı Tramvay mı?
Yerebatan Sarnıcı mı Tramvay mı?

Tarihi yarımada olarak bilinen ve Fatih ilçesini kapsayan bu kültür dolu alan, artık tehlike altında.

Yer altında bulunan dünyaca ünlü Yerebatan Sarnıcı üstten geçen araçların yaydığı titreşimlerden dolayı zarar görüyor. Bu yüzden geçtiğimiz aylarda bu kısım trafiğe kapatıldı. Fakat trafiğe kapatılmasına rağmen T1 Zeytinburnu Kabataş tramvayı seferlerine devam ediyordu.

Fakat tramvay, normal araçlara göre daha fazla titreşim yayıyor. Durum düşünüldü ve İstanbullulara seçim kaldı. Yerebatan Sarnıcı gibi büyük bir tarih mi, tramvay mı?

MİLYONLARCA TURİST!

Tramvayın buradan geçmesi demek, milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu mekanın zarar görme tehlikesi demek. Tramvayın buradan geçmemesi demek ise tam bir kaos!

ALTERNATİF GÜZERGAH SAĞLANABİLİR!

T1 Zeytinburnu Kabataş tramvayı Beyazıt-Eminönü arasının çalışamaması demek tam bir felaket. Eğer ille de geçmemesi gerekirse; tramvayın en akılcı güzergah olarak Aksaray’dan Unkapanı’na dönüp, Eminönü’ne devam etmesi gerekecek.

BÜYÜKŞEHİR NE DER?

Büyükşehir tabi ki bu duruma müsade edemez. Çünkü elinde iki büyük maddi güç söz konusu. Yani iki çocuğu arasında seçim yapması gereken bir anne durumuna düştü. Fakat Büyükşehir akılcı bir plan uygulayarak iki gücünden de vazgeçmeyecek.

Alan trafiğe yine kapalı kalacak, fakat Yerebatan Sarnıcı’nın üzerine kurulan ve en çok tehlike arz eden Özel İdare Müdürlüğü Hizmet Binaları ile İl Genel Meclis Salonu kısa sürede boşaltılarak, yıkılacak. Böylelikle Yerebatan Sarnıcı üzerinden büyük yük kalkacak.

Tramvay ise aynı güzergahta devam edecek. Büyükşehir titreşimleri azaltmak amacıyla raylarda; az titreşim yayan özel bir malzeme kullanacak. Böylelikle iki gücü yine eski düzende devam edecek.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

19 yorum
 • Okul kesinlikle hala daha uyuyor… bence şu anda genel olarak diyorum Türkiyede %70 civarı okul çevresinde gerekli tedbir alınmıyor… Bence bu olayada el atılması gerekiyor… İskele olayına gelincede yeni iskelelerde tedbirler alınmış fakat Senem’in düştüü yer ilçenin eski ilk iskelesi ve bakıma ihtiyacı var tüm korkuluklar yıpranmış kırılmış…. direkler vb yerlerde tadilata ihtiyaç var ve korkulukların yenilenmesi gerekiyor… Bİrde en çok kullanılan alanlardan biri çoğu zaman eski iskelede yer birle olmuyor. Balık tutarak zaman öldürenler genelde burda ve bu tür yerlere hiç yoktan elden geldiği kadar bi tedbir gerekli birde denizden çok yüksek aşağı bakınca bile insan ürküyor…

 • birincisi iskelede ne gibi tedbir alına bilir ikincisi okulun etrafındaki önlemler alınmalıydı haklısın ayrıca sizde dilekçe vb kaynaklarla ulaşarak halledebilirsiniz okulun bu konudaki hassasiyetide önemli

 • birde hala daha üstünde bir çalışma edilmeyen birşey diyeyim uzun bir zaman önce haberlerdede duymus olabilirsiniz. Senem Adında biri iskeleden dalgnın büyümesi ile dengesini kaybederek denize düşerek dalgasarın içnde can vermişti yaklaşık 1 Hafta süren arama çalışmaları sonuç vermemişti. o halde hala daha gereken tedbir alınmadı.

 • benim görüşün gittikçe kötüye gidiyor… İnsanlar bi şeyi yaşamadan o şeye karşı önlem almıyor..Bak bi örnek verecem aslında çok var. Şuanda okuduğum okulun kapı çıkışında şehir içi yol var hemen bitişiğinde yaklaşık şehir içi yolundan 30-40 Cm yüksektiden sonra şehirler arası yok var hiçbir önlem yok geçenlerde 15 yaşında bir genç karşıdankarşıya geçerken hayatını kaybetti. yaklaşık 200 kadar aşaktada üst geçit var ve çok yanlış bir yere konulmuş…Ölümden 1 hafta sonra şehirler arası yolla okul arasındak yere 1.5 mt uzunlukte yaklaşık 100 m yakın bir yere kadar tel döşendi… Bi ölüm olmasa zaten tel döşenmezdi…

 • siz haberi doğru okuduğunuza eminmisiniz. İşiniz gücünüz ülkemizle ilgili kötü şeyler söylemek. Başka yaptınız bir şey yok.At gözlükleriniz çıkarın.

 • Yok bizim insanlığımız değişmez…Türklerde bu gelecen birşeyin kıymetini gidince anlarlar… :)

 • Yerebatan Sarnıcı üzerindeki yükten kurtuluyormuş… Yerebatan sarmacının üstündeki binaların yıkım kararı alınmış

 • Ewet bunun gibi Allah bilir kaç tarih yerin altında yatıyor…Adamlar lafı sölemişler geçmişin yoksa geleceğinde yok…

 • Kesinlikle böyle bir tarihe göz yumulmamalıdır… Teknolojidede çare tükenmiyor tranvaylara bir çözüm getirilebilir fakat yok olan tarihe nasıl bir çözüm getirmesi planlanabilir…Bunu düşünemiyorum

 • Gerçekten Çok saçma Geliyor…
  İstanbul 2010 Kültür Başkenti Olmasının Tek sebebi Bu Tarihi İçinde Barındırmasıydı!
  İstanbul 2010 Bittikten SOnra İse İBB Böyle Bir haber Çıkarıyor…Hiç Mantığıma Yatmıyor.Ülkemizde Neden Tarihe Bu kadar Kötü Bakılıyor,İnsanlar neden tarihine sahip çıkmıyor.
  Ülkemizde Tarihimiz yok olurken İnsanlar Başka Başka işlerle uğraşıyor…Umarım Yerebatan Sarnıcına hiçbirşey olmaz.Eğer yerebatan sarnıcı yok olursa Eminim O ZAMAN Değerini Anlayacak İnsanlar Çıkar.
  Ayrıca Fatih Abi Bu Yazıyı Yazdığın İçin Ellerine sağlık Belki Birileri Gerçekleri öğrenmiştir.

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.