Yurt dışından Türkiye’ye, Türkiye’den yurt dışına en iyi para transferi servisi hangisi?

Yurt dışından Türkiye’ye, Türkiye’den yurt dışına en iyi para transferi servisi hangisi?

İnternet ortamında dahil olduğum tüm gruplarda herkesin aklında tek bir soru ve arkasından gelen yalan yanlış yüzlerce cevap var: Yurt dışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurt dışına sorunsuz, ucuz ve hızlı bir şekilde nasıl para gönderebilirim?

Bu yazıma başlamadan önce belirtmem gereken bir şey var, o da bu içeriğin asla sponsorlu bir içerik olmadığıdır. Tamamı kendi tecrübelerime dayanmaktadır ve sıralamayı da en mantıklı olan servise göre yaptığımı söyleyebilirim. Belirteceğim tüm yolları kullanmış ve başarılı bir para transferi yapmış biriyim, yani internette gördüğüm bilgilerle bu içeriği hazırlamıyorum, hepsi birer tecrübeye dayanmaktadır.

Aşağıdaki servislerin ağa babası normalde Paypal’dır. Ama yapılan transfer işlemlerinin bilgilerini Türkiye Cumhuriyeti ile paylaşmayı reddettikleri için yıllar önce ülkemizde yasaklandılar. Bunu söylememin sebebi; aşağıdaki servislerin yaptığınız transfer işlemlerinin bilgilerini ülkemizdeki yetkili kurumlarla paylaşmalarıdır. Yani yaptığınız transferler devletin denetiminde gerçekleşiyor. Bu nedenle de resmi olarak faaliyet gösterebiliyorlar, paranız da sorunsuz ulaşıyor.

Transferwise

Paypal’ın yasaklanmasının ardından Türkiye pazarına giriş yapan Transferwise, anlık kur üzerinden yurt dışındaki herhangi bir IBAN numarasına ya da yurt dışından ülkemizdeki herhangi bir IBAN numarasına çok ucuz komisyonla para transferi yapmanızı sağlıyor. İşlemleri mobil uygulamasını indirerek ya da web sitesi üzerinden kolaylıkla yönetebiliyorsunuz.

Sistem oldukça şeffaf ve paranızın tahmini olarak saat kaçta ulaşacağı gönderim sırasında size söyleniyor. Defalarca kullandığım bir sistem olduğundan, bu zamana kadar söz verdikleri saati hiçbir şekilde aksatmadıklarını ifade edebilirim. Ayrıca paranızın tam olarak nerede olduğunu anlık olarak her aşamada size bildiriyorlar.

Türkiye’de BDDK lisansı ile faaliyet gösteren Birleşik Ödeme Hizmetleri ile işbirliği yapan Transferwise, paranızı Fibabank üzerinden yönetiyor ve transferini gerçekleştiriyor. Türkiye’den yaptığınız işlemlerde sistem size Fibabank’a ait IBAN numarası paylaşıyor ve göndereceğiniz tutarı oraya EFT&Havale yapmanızı söylüyor. Ülkemizde EFT saati genelde 17:00 gibi bittiğinden, eğer Fibabank’ta bir hesabınız yoksa paranızı EFT saatleri içinde göndermeniz en hızlı sonucu almanızı sağlayacaktır. Haftasonuna denk gelen işlemlerde bu nedenle gecikme olabiliyor. Yurt dışından gelen para da yine Fibabank üzerinden EFT ile Türkiye’deki başka bankaya ait hesabınıza gönderiliyor.

Para transferinizi eğer benim referansımla başlatırsanız, size 500 Pound’a kadar ücretsiz para transferi sağlıyorlar. Bu link üzerinden kayıt olabilir ve işlem başlatabilirsiniz. Eğer kendiniz mobil uygulamasını indirip ya da web sitesi üzerinden üye olursanız bu ücretsiz transfer fırsatı size sunulmayacak: https://transferwise.com/u/fatihoe2

TransferGO

Henüz ülkemize yeni giriş yapmış olan TransferGO da, tıpkı Transferwise gibi aynı sistem üzerinden işliyor. Paranızı Ziraat Bankası üzerinden yönetiyor ve transferinizi gerçekleştiriyorlar. Bir devlet bankası ile işbirliği yaptıklarından, güven konusunda bir endişe duymanıza gerek yok diye düşünüyorum.

TransferGO ile Türkiye’den yurt dışına, yurt dışından da Türkiye’ye para transfer etmek mümkün. Tüm süreçler Transferwise gibi işliyor ve gelişmeleri hesabınız üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Transferwise’dan tek farkı TransferGO’da anlık para transferi hizmeti bulunuyor. Yani o an sistem müsaitse paranızı anında karşı tarafa yatırıyor. Tabi bunun ek bir bedeli bulunuyor ama bunun oldukça cüzi bir miktar olduğunu söylemek mümkün. Sistemin bir diğer artısı ise eğer göndereceğiniz paranın aciliyeti yoksa ücretsiz olarak gönderim yapabiliyor olmanız. Transfer seçeneklerinde size “ücretsiz” seçeceği de sunuluyor ve bu işlemin süresi 3 günden 1 haftaya kadar bulabiliyor. Eğer komisyon ödemeden para göndermek istiyorsanız, bu sistem tam size göre.

TransferGO’nun da yine bir referans linki bulunuyor. Eğer benim referansımla 50 Pound’un üzerinde bir işlem yaparsanız size hediye 10 Pound gönderiyorlar. http://trgo.co/tr/r/fozdemir

Gördüğünüz gibi sistem hem bonkör hem de oldukça hızlı :)

Swift

Şimdi o kadar yüksek teknolojinin ve kolaylığın arasında sizlere bu transfer yöntemlerini sunmak pek içimden gelmiyor ama yine de anlatacağım. SWIFT, Türkiye’de bankaların standart olarak sunduğu yurt dışı para transferi hizmetlerinden biri. Online Bankacılık işlemlerinde yurt dışı para transferi seçeneği genelde SWIFT üzerinden gerçekleşiyor. Komisyonlar bana göre biraz uçuk, bankasına göre değişiyor bu ücret ama yukarıdaki servislerle karşılaştırdığımızda gereksiz fiyatlandırması var.

Kullanmak için bankanızın online bankacılık hizmetine giriş yapıp, yurt dışı para transferi seçeneğine göz atabilirsiniz.

Western Union & Moneygram

Bu iki sistem de birbirine çok benzediğinden aynı anda söyleme gereği duydum. Şimdi yukarıdaki hizmetlerde hep karşı tarafın bir banka hesabı olduğunu düşünerek hareket ettik, ama ya yoksa?

Western Union ve Moneygram, karşı tarafın banka hesabı olmasa bile kimliğiyle ilgili bankalara/döviz bürolarına gidip parayı nakit almasını sağlıyor. Fiyatı SWIFT’e göre ucuz sayılır ama diğer ilk iki servise göre oldukça pahalı. Ayrıca kur dönüşümlerinden de zarar etme riskiniz var. Yine de çok acil ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz.

Cepteteb – Yapı Kredi

Bu iki bankada direkt olarak para transferi mümkün değil, bu listeye eklememin sebebi daha farklı. Bu iki bankanın bir özelliği var: Banka kartlarına yurt dışında ücretsiz para çekme özelliği sunması. Bu özelliği şu şekilde kullanabilirsiniz: Mesela çocuğunuz yurt dışında okumaya gidiyor ve siz ona düzenli olarak para göndermek istiyorsunuz; ona bu bankalardan hesap açıp, banka hesabına Türkiye’den para transferi yapabilirsiniz. O da sahip olduğu bu banka kartıyla bulunduğu ülkede ücretsiz olarak hesabına gönderdiğiniz parayı çekebilir.

Fakat belirtmeliyim ki banka kartınız yurt dışında sadece para çekmeye yarıyor, yani kendi hesabınıza yurt dışında para yatıramıyorsunuz.

Herkesin kafasını karıştıran ve seçmek için doğru kaynak aradığı önemli bir konuda bildiğim tüm detayları size aktardım. Tabii ki bunlara ek Bitcoin, FX gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz, ama ben resmi yolları sunmayı tercih ettim. Bundan sonrasında seçim size kalmış :)

Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;