Fozdemir Blog
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası
Anasayfa > Vay Be Dedim > Zamanda yolculuğa çıkacağınız Giresun Adası’nda Herkül ve Amazon kadınları sizleri bekliyor

Zamanda yolculuğa çıkacağınız Giresun Adası’nda Herkül ve Amazon kadınları sizleri bekliyor

Herkül’ün altın postu aramak için geldiği, Yunanlıların Hz. Yusuf heykelini aramak için seferler düzenlediği ve Amazon Savaşçı Kadınlarının erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı rivayet edilen Giresun Adası’nda Türkiye’nin ilk mitolojik “zamanda yolculuk” turizmi gerçekleştiriliyor.

Karadeniz Bölgesi‘nin yaşanabilir tek adası olan Giresun Adası, turizme açıldığı 2015 yılından beri ziyaretçilerini efsanevi özellikleriyle birlikte ağırlıyor. 40 dönümlük bir alanı kaplayan ada, manastır harabesi ve sur gibi tarihi kalıntıları da bünyesinde barındırıyor.

Karadeniz Bölgesi‘nde Akdeniz ikliminin görüldüğü tek yer olan adaya ulaşım, Giresun şehir merkezinden kaldırılan vapur seferleri ile sağlanıyor. Ada doğal koruma alanı olduğundan, ekosistemini bozmamak adına günlük bir ziyaretçi üst limiti de belirlenmiş durumda.

Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası

Küresel koruma altında olan 4 kuş türüyle birlikte 22 çeşit kuşun yaşadığı, 4 kuş türünün de üreme alanı olarak kullandığı ada aynı zamanda doğal bir botanik bahçe görevi de üstleniyor.

Yunan mitolojisinin en önemli karakteri Herkül’ün Giresun Adası’ndaki altın post arama macerasını, adadaki “zamanda yolculuk” uygulamasıyla M.Ö. 800’lü yılları yaşayarak bizzat Herkül’den dinliyorsunuz. Amazon Savaşçı Kadınlarının yaşamasının yanı sıra Hz. Yusuf’un altından heykelinin de bu adada saklandığı düşünülüyor. Üstelik Yunanlılar bu heykeli bulabilmek için tarih boyunca Giresun Adası’na 40’dan fazla sefer düzenlemiş.

Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası

Dünyaca ünlü Zamanda Yolculuk konseptinin de (Bridging Ages) üyesi olan Giresun Adası‘nın tarih, mitoloji ve doğal hayatla harmanlanmış öyküsü sizlerin ziyaretini bekliyor.

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?