Zamanda yolculuğa çıkacağınız Giresun Adası’nda Herkül ve Amazon kadınları sizleri bekliyor

Zamanda yolculuğa çıkacağınız Giresun Adası’nda Herkül ve Amazon kadınları sizleri bekliyor 1
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası

Herkül’ün altın postu aramak için geldiği, Yunanlıların Hz. Yusuf heykelini aramak için seferler düzenlediği ve Amazon Savaşçı Kadınlarının erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı rivayet edilen Giresun Adası’nda Türkiye’nin ilk mitolojik “zamanda yolculuk” turizmi gerçekleştiriliyor.


Karadeniz Bölgesi‘nin yaşanabilir tek adası olan Giresun Adası, turizme açıldığı 2015 yılından beri ziyaretçilerini efsanevi özellikleriyle birlikte ağırlıyor. 40 dönümlük bir alanı kaplayan ada, manastır harabesi ve sur gibi tarihi kalıntıları da bünyesinde barındırıyor.

View this post on Instagram

Giresun Adası'na gidiyoruz :) #giresunblog

A post shared by Fatih Özdemir (@fozdemircom) on

Karadeniz Bölgesi‘nde Akdeniz ikliminin görüldüğü tek yer olan adaya ulaşım, Giresun şehir merkezinden kaldırılan vapur seferleri ile sağlanıyor. Ada doğal koruma alanı olduğundan, ekosistemini bozmamak adına günlük bir ziyaretçi üst limiti de belirlenmiş durumda.

Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası

Küresel koruma altında olan 4 kuş türüyle birlikte 22 çeşit kuşun yaşadığı, 4 kuş türünün de üreme alanı olarak kullandığı ada aynı zamanda doğal bir botanik bahçe görevi de üstleniyor.

Yunan mitolojisinin en önemli karakteri Herkül’ün Giresun Adası’ndaki altın post arama macerasını, adadaki “zamanda yolculuk” uygulamasıyla M.Ö. 800’lü yılları yaşayarak bizzat Herkül’den dinliyorsunuz. Amazon Savaşçı Kadınlarının yaşamasının yanı sıra Hz. Yusuf’un altından heykelinin de bu adada saklandığı düşünülüyor. Üstelik Yunanlılar bu heykeli bulabilmek için tarih boyunca Giresun Adası’na 40’dan fazla sefer düzenlemiş.

Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası
Fotoğraf: Gökhan Kırca – Giresun Adası

Dünyaca ünlü Zamanda Yolculuk konseptinin de (Bridging Ages) üyesi olan Giresun Adası‘nın tarih, mitoloji ve doğal hayatla harmanlanmış öyküsü sizlerin ziyaretini bekliyor.

View this post on Instagram

Giresun Adası'na ayak bastık #giresunblog

A post shared by Fatih Özdemir (@fozdemircom) on

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.