Zeytinburnu, projelerle İstanbul’un parlayan yıldızı oluyor

Zeytinburnu, projelerle İstanbul’un parlayan yıldızı oluyor

Zeytinburnu Üç El Heykeli
Zeytinburnu Üç El Heykeli
Zeytinburnu Onaltı Dokuz Gökdelenleri
Zeytinburnu Onaltı Dokuz Gökdelenleri

Zeytinburnu deyince aklınıza ilk gelen şey; diğer yazılarımızda da çok bahsetmiş olduğum ulaşım özelliği olmuştur. İstanbul’un en iyi ulaşım merkezlerini elinde barındıran Zeytinburnu, bu özelliğiyle yeni projelerin de hedefi haline geldi ve gelecek yılların cazibe merkezi olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor.

İstanbul’un Avrupa yakasında; Fatih, Bakırköy, Güngören, Bayrampaşa ve Eyüp ilçelerine komşu olan Zeytinburnu’nun ekstra bir özelliği ise Marmara Denizi’ne kıyısı olması.

Beştelsiz, Çırpıcı, Gökalp, Kazlıçeşme, Maltepe, Merkezefendi, Nuripaşa, Seyitnizam, Sümer, Telsiz, Veliefendi, Yenidoğan ve Yeşiltepe olmak üzere toplam 13 mahalleden oluşan Zeytinburnu hakkında daha fazla bilgi burada.

BEŞTELSİZ: İLÇE MERKEZİ

İlçenin merkez mahallesi olarak kabul edilen Beştelsiz Mahallesi, ilçenin cazibe merkezlerini ve kamu binalarını bünyesinde barındırıyor. İlçe merkezi arazisinin büyük bir bölümünü Askeri Lojmanlar oluşturmaktadır. Bundan dolayı ilçenin merkezi istenilen kıvamda aktif değildir. Eskiden Adliye binası olarak kullanılmış olan ve şimdi Kaymakamlık binası olarak hizmet veren, yıkılması tartışılan bir yapı da meydanda bulunmakta. Bu yapı ve çevresi ilçenin merkezi ya da meydanı olarak bilinmektedir.

Zeytinburnu Belediyesi Taksim’den sonraki en büyük meydanı yapmak için kolları sıvamış. Bu bağlamda meydanın arka kısmında bulunan tarafa yeni bir kültür merkezini inşa etmiş. Bunun dışında meydanda bulunan Semiha Şakir Huzurevi ise çok kısa bir süre önce yıkılarak, Yedikule arazisindeki yeni binasına taşındı.

İlçe alışveriş merkezleriyle ilk kez 2000 yılında açılan “Olivium Outlet Center” ile tanıştı. Çok kısa sürede İstanbul’un önde gelen alışveriş merkezleri listesine girmeyi başaran Olivium, çoğu yabancı turistin de ilgi kaynağı oluyor. İkinci alışveriş merkezi ise ilçenin Çırpıcı Mahallesi‘ne komşu olan ve Zeytinburnu ilçe merkezine yakın bir konumda olan “Marmara Forum Alışveriş Merkezi” oldu.

TOPLU KONUTLAR

Ulaşımda gelişmiş bir noktada yer alan ilçenin, “Kentsel Dönüşüm Projesi” adı altında sınırlarını bir sur gibi kaplayan onlarca, toplu konut ve rezidans projeleri yükselmekte. Zeytinburnu’nun doğu sınırını 10. Yıl Caddesi ve dahilindeki Bizans Surları, batı sınırını Prof. Dr. Turan Güneş Caddesi, güney sınırını Sahil Kennedy Caddesi ve Sahilyolu, kuzey sınırını ise Litros Yolu ve Davutpaşa Çiftehavuzlar Yolu oluşturmaktadır. Toplu konut ve rezidans projeleri içinse genellikle batı ve güney sınırları tercih ediliyor. Bunun dışında Zeytinburnu’nun E-5 karayolu üzerindeki arazilerinde de toplu konut projeleri mevcuttur. İlçenin sahil kesimi ise geniş bir İstanbul manzarası taşımaktadır. Sahilden görülen en belirgin yerler Kadıköy, Tarihi Yarımada ve Adalar’dır. Ayrıca ilçenin yüksek kesimlerine çıktığınızda müthiş ve derin bir İstanbul manzarası sizleri karşılar. İlçe Otogar ve Havalimanı’na oldukça yakındır.

Zeytinburnu Türk Bahçesi
Zeytinburnu Türk Bahçesi

TARİHİ ANLAMDA ZEYTİNBURNU

Bundan önceki Kazlıçeşme Meydanı’yla ilgili yazımızda da belirttiğim gibi ilçe tarihi anlamda çok önemli bir noktada bulunuyor. “Surların öte yanı: Zeytinburnu” diye tabir edilen ilçe, Osmanlı ordularının, İstanbul’u almak için saldırdığı surların yanında bulunuyor. Yani Osmanlı orduları İstanbul’a ilk olarak Zeytinburnu üzerinden girmiş oluyor. Bu müthiş tarihe tanıklık eden ilçede Dünya’nın 30 panoramik müzesinden biri olan “1453 Panorama Müzesi” bulunmaktadır. Müze ilçe sınırlarındaki Topkapı Kültür Parkı‘nda ziyarete açıktır. Gelecek yıllarda ise ilçenin doğu sınırı “Kültür Vadisi” projesine dahil olacak ve yılda milyonlarca turist çekecek.

ÖNEMLİ YERLER

İlçe İstanbul için önemli olan binaları bünyesinde barındırıyor. Bunlara: Zeytinburnu Transfer Merkezi, Olivium Outlet Center, Kazlıçeşme Kültür Merkezi, Marmara Forum Alışveriş Merkezi (İlçe sınırı), İstanbul Çevik Kuvvet Müdürlüğü (İlçe sınırı), Abdi İpekçi Arena, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi, Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi, Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sultan Mehmet Üniversitesi, Dünya Barış Parkı, Türk Bahçesi, 1453 Panorama Müzesi, Topkapı Kültür Parkı, Türk Dünyası Evleri, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Yenikapı Mevlevihanesi, Avrasya Hospital, Kozlu-Merkezefendi-Silivrikapı Mezarlıkları, Yedikule Zindanları, Fox TV, Demirciler Sitesi, Veliefendi Hipodromu ve Öğretmenler Evi örnek gösterilebilir.

SANAYİ VE ÇALIŞMA ALANLARI

Zeytinburnu ilçesi suriçi İstanbul bölgesinin hemen dışında olduğu için eski yılların şartları düşünüldüğünde sanayi bölgesi yapılması hedeflenmiş. Ama daha sonra büyüyen ve modernleşen İstanbul’un şartları gereği bu sanayilerin etrafına mecburi ve kaçak yerleşmeler başlamış. Ve bunun sonucunda gecekondulaşma ve çarpık kentleşme sorunları ortaya çıkmış. İlçe son 15 yılda önemli bir gelişme kaydederek gecekondulaşmayı ve o kirli dönemleri geride bırakıp müthiş bir ilerleme ve modernleşme kaydetmiştir. Fakat bu durum ilçenin kuzey kesimini oluşturan, Bayrampaşa ilçesiyle özdeşmiş büyük sanayi bölgesini ve çarpık kentleşmenin önüne geçememiş.

İlçenin kuzey kısmında önemli sanayi kuruluşları bulunmaktadır ve ilçenin E-5’den sonraki kuzey kısmını oluşturan Maltepe Mahallesi tamamen Sanayi kuruluşlarından oluşmaktadır. İlçe merkezine doğru geldiğimizde ise bizi Tekstil sektörü karşılıyor. İstanbul’un en önemli tekstil merkezleri haline gelen Zeytinburnu’nun ilçe merkezi modern tekstil dükkanlarından oluşmakta. Ve ilçenin güneyi ise Deri sektörüyle uğraşmaktadır. Yani Zeytinburnu ilçesi tam anlamıyla büyük iş sektörlerini elinde barındırıyor.

ULAŞIM

Şimdi geldik işin en zevkli kısmına. Zevkli diyorum, çünkü Zeytinburnu ilçesinin ulaşım kolaylığını anlatmak bana gerçekten de büyük zevk veriyor : )

İlçenin ulaşım konusundaki önemli merkezleri kuzeydoğusu, kuzeybatısıdır. Gelecek yıllarda bu yönlere güneydoğusu da eklenecek.

KUZEYDOĞU

İlçenin kuzeydoğusunu İstanbul’un önemli ulaşım merkezlerinden olan Topkapı ve Cevizlibağ oluşturuyor. Topkapı 1980’li yıllarda İstanbul’un Büyük Otogarı özelliğini taşıyordu. Fakat alan artık yetmeyince, yeni İstanbul Otogarı, Bayrampaşa‘ya, daha büyük araziye taşındı. Topkapı şu anda Avrupa yakasında hizmet veren minibüslerin merkez durağıdır.

KUZEYBATI

Yeni yapılan cazibe merkezleri, toplu konut ve rezidans projeleri için ilçenin kuzeybatısı ve onu oluşturan yollarının tercih edilmesi tesadüf değil tabiki. Önceki yazılarımızda da bahsettiğim gibi ilçe ulaşım açısından büyük bir söz sahibi. Bu konuya biraz sonra değineceğim.

GÜNEYDOĞU

Gelecek yıllarda ilçenin güneydoğusu ulaşım açısından çok değerlenecek. Çünkü şu anda yapılmakta olan Marmaray projesinin Avrupa yakasındaki başlangıç durağı, ilçenin güneydoğusunu oluşturan Kazlıçeşme! Ve Boğaz’dan geçirilmesi düşünülen arabalı tüp geçit projesi olan Avrasya Tüneli‘nin başlangıç noktası yine Kazlıçeşme olacak. Ayrıca Kazlıçeşme’yi baz alan birkaç metro projesi üzerinde de şu anda çalışılmakta. Yani gelecekte ilçenin güneydoğusu da artık ulaşımda söz sahibi olacak.

METRO-METROBÜS-OTOBÜS-MİNİBÜS-TRAMVAY-TREN…

İstanbul’un ulaşımı adına neyden bahsederseniz bahsedin, Füniküler ve Vapur haricindeki bütün ulaşım araçlarının çoğu Zeytinburnu’ndan geçmektedir. İşte o liste;

 • M1 Aksaray-Havalimanı metrosu (Zeytinburnu, Merter, Davutpaşa durakları)
 • T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı (Zeytinburnu, Mithatpaşa, Akşemsettin, Merkezefendi, Cevizlibağ, Topkapı durakları)
 • Metrobüs (Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı, Bayrampaşa-Maltepe, Adnan Menderes Bulvarı – Vatan durakları)
 • T4 Topkapı – Habibler Tramvayı (Topkapı)
 • Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme Marmaray (Kazlıçeşme durağı)
 • Sirkeci-Halkalı Banliyö Treni (Kazlıçeşme, Zeytinburnu durakları)

Bu ulaşım projeleri dışında, İstanbul’un önemli yerlerine giden Otobüs ve Minibüs hatları da yine Zeytinburnu’ndan geçmektedir.

Bir başka ilçe tanıtımında görüşmek üzere!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

8 yorum
  • hı hı zeytinburnu güzel bir yer bide içine bi girip baksanız .Oharabeye dönüşmüş evlerin halini görseniz bençe orayı tarihi evler zannedersiniz . la oradan geçerken heran binalar çöker diye ödümüz kopuyor . bence zeytinburnu seyitnizam kompila değiştirilmesi yani yenilenmesi gerekiyor….

 • ben bir zeytinburnu! lu olarak zaten yaşadığım ilçeyle gurur duyuyordum .Ama sizin kadar bilgiye sahip değildim ,şimdi daha fazla gurur duyuyorum.

 • sümerde yapılan evler hiç güzel değil kibrit kutusu gibi bitişik hava boşlukları fazla yok .Neden bir ataköy gibi ferah bahçeleri olan proje yok .bire 10 kazanmak fikri bu sonuçları çıkarıyor.zeytinburnu insanı hak ettiği geçmişteki bahçeli evlere maalesef veda etmek zorunda bırakılacak.ÇÜNKÜ HİÇ BİR VATANDAŞA NASIL BİR EVDE OTURMAK İSTERDİNİZ DİYE SORACAK MERCİ YOK.BİRİLERİNİN HAPİSHANE MODELİ YAPTIĞI SIKICI EVLERDE OTURMAK ZORUNDALAR.KARDEŞİM MADEM ARAŞTIRMA YAPIYORSUN GİT O EVLERİN UFACIK CAMLARINI,İNCECİK DUVARLARINIDA , HAVA BOŞLUKLARININ OLMADIĞINIDA YAZ HERKES OKUSUN.AH BEN GAZETECİ OLSAYDIM ŞU PROJELERİ YAPANLARIN UYKUSUNU KAÇIRIRDIM.

 • BU KAZLI ÇEŞMEDEKİ TARİHİ FATİH CAMİSİ VE KARŞISINDAKİ DİGER CAMİ YIKILMAK ÜZERE TARİHİ HAMAM BİR ŞAHSA SATILMIŞ DURUMDA VAKIFIN YERİ NASIL SATILIYORSA TARİHİMİZ YOK OLMAK ÜZERE HABER YAPIN ALLAH RIZASI İÇİN BELKİ DUYAN OLUR AYNI YERDEKİ KİLİSE YEP YENİ DURUYOR BİZİM EJDATTAN YADİGAR İSTANBULUN İKİNCİ CAMİSİ HAMAMI YIKILMA TEHLİKESİ İÇİNDE KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUM ACİL HABER YAPILMASI GEREKİYOR BELKİ HEDEFİNE ULAŞIR SELAM VE DUA İLE BELEDİYE MECLİSİ GÖREVE BAŞKAN GÖREVE

  • Murat Bey; Eğer elinizde geçerli kaynaklar varsa ve bunları bizimle paylaşabilirseniz haber yapabilirim tabiki de. Ama elimde belge olmadan haber yaparsam, sakıncalı olabilir.

 • Ben zeytinburnunda oturuyorum. ama anlattığınız kadar güzel bir yer olduğunu düşünmüyordum. artık dşünüyorum. teşekkürler :D

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;