Fethin ortasına düşmeye hazır olun!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un Fethi’nin gerçekleştiği topraklarda, Zeytinburnu/Topkapı bölgesinde, kurulan 1453 Panorama Müzesi ziyaretçileri mest etmeye devam ediyor. 2003 yılında projelendirilen ve 2008 yılında açılışı gerçekleştirilen 1453 Panorama Müzesi Türkiye’nin ilk panoramik, dünyanın ise ilk kubbeli panoramik müzesi olma özelliğine sahip.

Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim müzeyle ilgili izlenimlerimi size aktarmak istiyorum.

İLK GİRİŞTE HOŞ KARŞILAMA

Müzeye girer girmez, bir beyefendi gelenlerin fotoğrafını çekiyoruz deyince önce şaşırdım ve tereddüt ettim. Sonra geçtim yeşil perdeli objektifin karşısına. Çıkışta ise fotoğrafınızı, arkanıza yerleştirdikleri özel bir fetih manzarasıyla size veriyorlar. Ben resmimi almadım, ama siz almak isterseniz; ücreti 10 TL : )

HARİKA BİR ESER

1453 Panorama Müzesi’nin panoramik bölümüne ilk girdiğimde; diğer müzelerde görmediğim bir haz aldım. Yani bir an ben nereye düştüm hissine kapılabiliyorsunuz. Karanlık ve esrarlı merdivenlerin ardından gelen sesler fethin tam ortasına düşeceğinizi simgeliyordu.

Ve kara göründü…

Fetihle ilgili tarihi bilgilerin anlatıldığı klasik müze bölümlerinden sonra, dışardan müzenin silüetini oluşturan kubbeye ulaşıyorsunuz. Asıl olay da kubbede başlıyor zaten. 360 derecelik panoramik açıyla usta ressamlar tarafından hazırlanan özel bölüme girdiğinizde, İstanbul’un fethinin ortasına düşüyorsunuz. Masmavi bir gökyüzü, birbiriyle savaş halinde yüz binlerce kahraman ve Bizans askerleri devasa kubbenin altında apaçık görünebiliyordu. Benim en çok etkilendiğim ise girer girmez karşınıza çıkan devasa çınar ağacı oldu.

Etrafı süzmeye devam ederken gözleriniz iyice ortama alışıyor ve görsel bütünlük derinleşmeye başlıyor. Üçüncü boyuta çıktığınız anlar ise bu anlar oluyor. Artık bu noktada tamamen savaşın içindesiniz.

FATİH’İN ASKERLERİNİN ÇİLESİ VE İMKANSIZI…

İstanbul’u fethini gerçekleştiren, benim için Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük padişahı olan Fatih Sultan Mehmet’in ve askerlerinin yaşadıkları gözleri doldurmaya yetiyordu. Panoramik müze, o zamanlarda yaşanan acıyı mükemmel şekilde betimliyor.

Beni en çok etkileyen kısım ise Topkapı semti kısmındaki askerlerin yaşadıklarıydı. Hatta en çok dikkatimi çeken: Surların üzerinden dökülen sıvı (Pek seçemedim ama lav veya kaynar su olabilirdi) ve bir askerin metrelerce yükseklikten aşağıya düşüşünün anlatılmasıydı. Yani usta ressamlar, kahraman askerlerimizin vatanımız uğruna verdiği emekleri müthiş bir şekilde yansıtmış.

Müzeyi İstanbul’umuza kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Her İstanbullunun bir gün mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Müzeye ulaşım

Raylı sistemle ulaşım;

– T1 Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı (Topkapı Durağı)

– T4 Topkapı-Habibler Tramvayı (Topkapı Durağı)

– M1a Yenikapı-Havalimanı Metrosu (Ulubatlı-Topkapı Durağı)

– M1b Yenikapı-Kirazlı Metrosu (Ulubatlı-Topkapı Durağı)

Otobüsle ulaşım;

– Metrobüs (Topkapı Durağı)

– İETT Zeytinburnu Topkapı Durağından geçen otobüs hatları: 93T/Zeytinburnu-Taksim, 93M/Zeytinburnu-Mecidiyeköy, 93/Zeytinburnu-Eminönü, 93C/Zeytinburnu-Beyazıt

– İETT Panorama 1453 Durağından geçen otobüs hatları: 31 31E 33B 41AT 71T 72T 73 73F 76D 79Ş 82 82B 85C 85T 89 89B 89İ 92 92T 94 94A 94Y 97 97A 97B 97K 97T 145 500L 500T 522B 1453 R2

Minibüsle ulaşım;

Zeytinburnu/Topkapı İstanbul’un Avrupa Yakası’nın en büyük minibüs garajının bulunduğu yerde olduğu için Topkapı minibüslerine binerek de müzeye ulaşabilirsiniz.

1453 PANORAMA MÜZESİNİN ÜCRETLERİ

Ziyaret Saatleri: 09:00-20:00

İndirimli: 3 TL

Tam: 5 TL

Yabancı Ziyaretçi: 10 TL

10 kişiyi geçen gruplar: İndirimli/2TL, Tam/4TL

Topkapı Kültür Parkı Merkezefendi Mahallesi Topkapı/Zeytinburnu/İstanbul

www.panoramikmuze.com