Zeytinburnu’nda planlanan yeni İstanbul Şehir Parkı projesi

İstanbul Şehir Parkı
İstanbul Şehir Parkı

İstanbul’daki yeşil alanların yol edilmesi endişesiyle ayaklanan İstanbul halkının çabaları sonuçlanıyor. Gerçekten Taksim Gezi Parkı yok olmasın diye savaş veren vatandaşlar hem parkı korudu hem de İstanbul’a dev gibi bir şehir parkı kazandırılmasına vesile oldu.


İstanbul’un en değerli arazilerinden biri haline gelen ve üzerinde birçok projelerin döndüğü şehrin merkezindeki Zeytinburnu ve Bakırköy arasında kalan araziye New York’taki Central Park’tan bile daha büyük bir şehir parkı kuruluyor. Ki neden her park projesinde Central Park örnek gösteriliyor, anlamış değilim, bende sürüye uydum :)

Arazi üzerinde planlanan en son olay ise TOKİ tarafından toplu konut yapılmasıydı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bu planın iptal edildiğini açıklayarak parkın müjdesini verdi. Proje alanı 500 bin metrekare. Eğer Veliefendi Hipodromu bölgesi de bu projeye dahil olursa proje alanı rekor seviyeye ulaşabilir.

AMA…

Yalnız aklımı karıştıran bir olay var. Yani yazının başlığında belirttiğim ‘ama’dan bahsetmek istiyorum. Çırpıcı Çayırı, yani proje bölgesi üzerinde şuanda zaten yapılmakta olan bir park projesi var. Dev park açıklandıktan sonra yapım aşamasındaki bu projenin akıbeti ne olacak çok merak ediyorum. Çünkü projenin içinde kamuya ait binaların da yapılması söz konusuydu. Parkın üzerine park olur mu? Bilen cevaplasın :) Hatta bugün oraya gidenler projenin tabelasını da ulaşabilir, bildiğiniz çizilmiş ve yapılan bir projeydi.

Her neyse, biz dev park projesini düşünerek devam edelim: Arazinin değerli olmasının sebebi merkezi olması ve ulaşımın çok iyi olması. Arazinin çevresinde dönen projelerden de bu apaçık belli oluyor.

Gelin arazinin tarihi geçmişini ve çevresindeki yapıları biraz inceleyelim. Sizler için detaylı bir harita oluşturdum. Görsel yazının en altında bulunmaktadır.

AKIN TEKSTİL YANGINI

Arazinin ortasında bulunan ve geçtiğimiz yıl bilinmeyen bir sebepten dolayı tamamen küle dönen Akın Tekstil‘i hatırlıyor olmalısınız. Bu yangından itibaren bölgeyi bilen kişiler az çok yangının sebebinin kundaklama olduğunu düşündü. Şimdi o arazi Belediye tarafından satın alınarak projeye dahil edilecek.

MARMARA FORUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ

İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi olan Marmara Forum Alışveriş Merkezi projenin hemen yan tarafında bulunuyor. Projeyle birlikte alışveriş merkezine olan talebin rekor seviyede artacağını da söylemek mümkün. Bence park projesinin kazananı Marmara Forum oldu :)

ÇIRPICI ÇAYIRI

Projenin ana bölgesi olan Zeytinburnu Çırpıcı Çayırı; Metro, Tramvay, Metrobüs ve Otobüslerin bir arada kesiştiği nokta olarak biliniyor. Eskiden Merter olarak da anılan bölge, günümüzde metro istasyonundan dolayı Zeytinburnu Metro diye anılıyor. Çırpıcı Çayırı’nın çok derin bir tarihi de bulunuyor. Yıllar önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeşil alana çevrilmişti. Fakat bölgenin Bakırköy tarafı bakımsız olduğu için bölgede çok zıt bir görüntü vardı. Ortasından geçen Çırpıcı Deresi‘nden yayılan pis koku da bunun cabasıydı. Bununla ilgili yazdığım bir yazıyı hatırlıyor olmalısınız.

ZEYTİNBURNU METRO İSTASYONU

Yukarı da da bahsettiğim gibi bölgenin ulaşımı çok iyi. Metrobüs, Aksaray-Havalimanı Metrosu ve Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı burada kesişiyor. Günde onbinlerce yolcu bu güzergahı kullanıyor.

VELİEFENDİ HİPODROMU

TJK’nın İstanbul’daki merkezi olan Veliefendi Hipodromu ise önemini koruyor. Yapılması planlanan park projesinin güneyinde yer alıyor. Fakat Büyükşehir Belediyesi onu da projeye dahil ederek Sahilden, Zeytinburnu Metrosuna kadar geniş bir araziye ulaşmayı düşünüyor. Eğer böyle bir şey olursa proje alanı rekor bir seviyeye ulaşabilir.

TOPLU KONUTLAR, PROJELER VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm mahallesi olan Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nin dönüşümünün ilk etabı tamamlandı. Bölgedeki evlerin satışları gerçekleşiyor. Ama proje henüz bitmedi.

Arazinin çevresinde ise birçok rezidans yerini almaya başladı. Real İstanbul Evleri, Ağaoğlu Bakırköy Referans, Merter Platform, The Istanbul Veliefendi, Sahilpark Evleri gibi daha birçok proje yapıldı veya yapılmaya devam ediyor. Projenin deniz kısmında, yani Veliefendi Hipodromu’nun da güneyinde Sümerbank’a ait bir arazi bulunuyor. Bu arazi de Doğa Şehircilik tarafından proje yapılmak üzere satın alınmış.

Araziyi uzun uzun anlatmak isterdim aslında ama o kadar çok şeyi varki ben bile yazarken sıkıldım : ) Fazla uzatmadan sizinle aşağıda hazırladığım bir görseli paylaşmak istiyorum. Bu görsel üzerinde çevrede neler var neler yok belli.

ZEYTİNBURNU DAHA DA DEĞERLENECEK

Bakırköy için bir şey diyemiyorum. Parka yakın mahalleleri çok da mükemmel olmamasına rağmen İstanbullular tarafından ilçe üzerinde garip bir lüks algısı oluştuğu için evler zaten pahalı.

Ama proje en çok Zeytinburnu ilçesine yarayacak. Son dönemde ilçe üzerinde açıklanan yeni metro projeleri, konut projeleri, Marmaray ve Avrasya Tüneli projelerini yüzünden artan ev değerleri bu park projesiyle tavan yapacak gibi görünüyor. Özetle demeliyim ki projenin kazananı Marmara Forum Alışveriş Merkezi ve Zeytinburnu İlçesi oldu :)

Proje bölgesinde kamulaştırmalar tamamlandıktan sonra projenin yapımına başlanılması düşünülüyor.

Havadan Zeytinburnu - Bakırköy - Merter
Havadan Zeytinburnu – Bakırköy – Merter
Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum
  • taksimde agaçı yesili bahane edip bu ülkenin milyarlarca dolar zarar etmesine sebep olan yavşaklar burası için ne diyecekler acaba

  • ne zaman başlanacak projeye bilgin var mı maltepe ye sekiz yıl önce böyle bir proje tasarlandı sonra yalan oldu ben park yapılacagını sanmıyorum yeni yapıları yüksek satmak için rant.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.